in

Kan Kolesterol Düzeyi Yükseklikleri Nedir?

Kan Kolesterol Düzeyi Yükseklikleri Nedir?

KAN KOLESTEROL DÜZEYİ YÜKSEKLİKLERİ

Frederickson sınıflandırmasının 2. tipine uyarlar ve kan beta lipoproteinlerinin artışı ile nitelenirler.

Oldukça sık raslanan (kan yağ düzeyi yüksekliklerinin yüzde 30′u) ciddi bozukluklardır. Hızla atardamar sertliğine yolaçarlar. Tiroyit bezinin az çalışması sonucundaki damar ihtilatlarma bağlı bir biçimleri vardır. Otozomlarla başat biçimde geçen ve hastanın soyundan gelenlerin yüzde 50’sini hastalandıran kalıtımsal bir hastalıktır.

Göz kapaklarında sarı lekeler, parmakların gerici kirişlerine ve Asil kirişlerine yerleşen sarı lekeler ve kemik dış zanaltı ya da akörtü ksantomları, başlıca klinik belirtilerdir. Biyolojik açıdan bozukluk, berrak açlık serumu, kan yağları düzeyinde orta dereceli yükselme, kan kolesterol düzeyinde önemli yükselme, normal bir trigliserit düzeyi ve beta lipoproteinlerin artışıyla nitelenir. Atardamar sertliği tehlikesi büyüktür. Özellikle kalp atardamarları, daha ender olarak da beyin atardamarları ve çevresel atardamarlar etkilenir.

Tedavi fazla etkili değildir. Her şeyden önce, az yağlı bir beslenme rejimi ile kan kolesterol düzeyini düşüren ilaçların birleştirilmesini gerektirir. Kolestiramin ve klofibrat’m birlikte kullanılmasıyla, tedaviye direnen biçimlerde oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir.

KARMA KAN YAĞLARI DÜZEYİ YÜKSEKLİKLERİ

İki grupta toplanırlar: Kan yağlan düzeyi yüksekliğinin III. tipi; gerçek karma kan yağları düzeyi yüksekliği.

Kan yağları düzeyi yüksekliğinin III. tipi

Elektroforezde beta ve beta öncüsü lipoproteinleri örten tek bir şeritle nitelenir. Kan beta lipoproteinleri düzeyinde bir artış vardır.

Ender raslanır; bacakların atardamarlarının iltihaplanmasına yolaçar.

Gerçek karma kan yağları düzeyi yüksekliği

Kan kolesterol düzeyi yüksekliği ya da 2. tip ile yapısal kan yağları düzeyi yüksekliği ya da 4. tipi birleştirir.

Klinik belirtiler kiriş ve deri sarı lekeleri, düz ve düğümlü sarı lekelerdir. Serum berrak, kan trigliseritleri düzeyinin yükseklik derecesine göre bulanık ya da süt gibidir. Toplam yağlar yüksektir ve beta öncüsü lipoproteinlerde bir artış vardır. Bu hastalığın atardamar sertliğine yolaçma tehlikesi büyüktür. Tedavi her şeyden önce şişmanlarda düşük kalorili bir beslenme rejimini ve şekerler ile doymuş yağların kısıtlanmasını gerektirir. Çoğunlukla kan yağ düzeyini düşüren bir ilaç kullanmak gerekir.

SONUÇ

1., 3. ve 5. tiplere son derece ender raslanır ve alışılmış klinik uygulama alanının dışında kalırlar. Buna karşılık, bütün kan yağ düzeyi yüksekliklerinin yüzde 95′ini oluşturan ve klinik uygulamayla ilgili 3 tip vardır: II. tip ya da kan trigliserit yüksekliği olmaksızın ailesel kan kolesterol düzeyi yüksekliği; II. ve IV. tiplerin birleşimi ya da gerçek karma kan yağları düzeyi yüksekliği; IV. tip ya da şekere bağımlı nedeni bilinmeyen kan trigliserit yüksekliği.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Kan Yağı Trigliseritleri Düzeyi Yüksekliği Nedir?

Aşırı Kilo Alma , Şişmanlık nedir?