in

Kanser bir meyve ve sebze eksikliği hastalığıdır

Kanser bir meyve ve sebze eksikliği hastalığıdır

Meyve ve sebzelerin, uzun ömürle ilişkisi en güçlü olan iki yiyecek grubu olmasına şaşmamak gerek. Ne tam buğdaylı ekmek, ne kepek, hatta ne de vejetaryen bir diyet, çok mik­tarda taze meyve ve çiğ yeşil salata tüketimi kadar güçlü bir ilişkiye sahiptir uzun ömürle. Ulusal Kanser Enstitüsü, yakın zamanda aynı sonuçları veren 337 araştırmadan şu sonuçları çıkarmıştır:
1. Sebze ve meyveler çok ve yeterli miktarlarda tüketilirlerse, bütün kanser türlerine karşı koruma sağlarlar. Yüz­lerce araştırma bunu yazıya dökmüştür. Ülkemizde en yaygın olan kanser türleri daha çok bitkisel yiyecek ek­sikliği hastalıklarıdır.
2. Çiğ sebzeler, bütün yiyecekler arasında en güçlü anti-kanser etkiye sahip olanlardır.
3. Çeşitli besinleri içeren (örneğin folate. C ve E vitamini) vitamin haplarının kanseri azaltıcı etkileri üzerine yapılan çalışmalar farklı sonuçlar göstermektedir; bazen hafif bir faydaları olduğu sonucu çıkar, ama genellikle araştırma­larda hiçbir etkileri olmadığı gösterilmektedir. Ara sıra araştırmalar, daha önce beta-karoten konusunda açıkladı­ğımız gibi ayrıştırılmış besin almanın zararlı olduğunu göstermektedirler.
4. Genel olarak fasulyegillerin, sadece soya fasulyesinin değil, göğüs ve prostat gibi üremeyle ilgili kanserler üze­rinde ek bir anti-kanser faydası bulunmaktadır.

Gerçi Amerikalılar bir hap alarak alıştıkları şekilde beslen­meye devam etmeyi tercih ederlerdi, ama bu gerekli korumayı sağlamayacaktır. Şu önemli diyetsel değişikliği hayatınıza geçirebilecekseniz, bu kitabın kapağını şimdi kapayıp bir kenara kaldırabilirsiniz: Bol miktarda meyve, yeşil sebze ve fasulye tüketin. Bu kilo vermenin ve sağlıklı olmanın sırrıdır. Ne ka­dar sebze ve fasulyegil yemeniz gerektiği ve bunları diyetinize nasıl uygulayacağınız ve lezzetli hale getireceğiniz sekizinci bölümde anlatılmaktadır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Vejetaryenler ne kadar fazla yaşarlar?

Çelişkili ve kafa karıştırıcı kanser araştırmalarını anlamak