in

Karbonhidratlar ve kilo alımı

Karbonhidratlar ve kilo alımı

Sağlıklı beslenme planında önemli olan doğru ölçüyü yakalamaktır. Yediğiniz yiyeceğin türünün ne olduğu gibi ne kadar yediğinizde büyük önem taşımaktadır. Örneğin, süt sağlık için en faydalı içeceklerden biridir ancak fazla içildiğinde kanda kuruluğa ve kabızlığa neden olmaktadır.

Protein, karbonhidrat, nişasta, vitamin gibi maddeler arasında sınıflandırma yapılırken karbonhidratların kilo aldırdığı yargısı vardır. Oysaki tüm karbonhidratları aynı sınıfta değerlendirmemek gerekir. Glisemik indeksi düşük olan karbonhidratlar sağlık ve formunuzu korumanız açısından faydalıdır.
Sağlığınızı ve formunuzu korumaya yardımıcı sık kullanabileceğiniz besin örnekleri: Bezelye,  Brokoli, Kuşkonmaz,  Lahana, Böğürtlen, Turunçgiller, Kavun, Kivi, Şeftali, Armut, Erik, Ispanak. Her öğününüzde “iyi karbonhidrat” bulundurun.  Hayvansal proteine yer verin. Öncelikle balık ve tavuk etini tercih edin.

Her gün 1 su bardağı yarım yağlı veya yağsız yoğurt yiyin. Her öğünde esansiyel yağ asitleri almaya özen gösterin. Linoleik ve gama linolenik asit kaynağı olarak primrose oil, borage oil, flax seed oil kullanın. Her gün 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketin.

Ananas, kavun, domates, salatalık, biber, ıspanak, brokoli, balık gibi doğal antioksidanları ihmal
etmeyin. Alkol alımınızı sınırlayın. Günde 1-2 bardaktan fazla kırmızı şarap geçmeyin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Daha uzun yaşamak isteyenler için

Dengeli beslenmenin olmassa olmazları