in

Kemoterapi Tedavisinde Saçlar Dökülür mü?

Kemoterapi Tedavisinde Saçlar Dökülür mü?

Saçım dökülecek mi?
Bu, almakta olduğunuz ilaca ya da ilaç kombinasyonuna bağlıdır. Bu her kemoterapi protokolünün bir yan etkisi değildir. Bazı sitotoksik ilaçlar her zaman için saç dökülme­sine yol açarlarken, bazıları kesinlikle böyle bir etki yapmaz. Sıklıkla saç telleri incelecek ve kalınlıklarını kaybedecek­lerdir. Bunu sizin dışınızda hiç kimse fark edemeyebilir.
Saçınızı iyi durumda muhafaza etmek istiyorsanız, ona nazik davranın. Boyatmaktan ya da perma yaptırmaktan kaçının ve sıcak üfleyen saç kurutma makineleri ile saç sarma bigudileri kullanmayın. Saçınıza zarar verebilecek her türlü şeyden (çok sert olarak fırçalamak gibi ya da örmek gibi) kaçının. Ne yapmanız ya da yapmamanız konusunda kararsızlığa düştüğünüzde, her zaman yardım isteyin.
Bazen ‘kafa derisi soğutulması’ adı verilen ve ilaç ve­rilirken saç köklerine kan akımını azaltan bir işlem saç kaybını azaltabilir. Bu, her ilaç ya da birey için kullanılamaz.
Saçım yeniden çıkacak mı?
Saç dökülmesi her zaman geçicidir ve saçlar, tedaviden son­raki aylar içinde tekrar çıkar. Bazen saçlar kemoterapi kürü daha bitmeden tekrar büyümeye başlar.
Eğer saçım dökülecekse, bu ne zaman olacak ve neler yapmam gerekir?
Her şeyden önce, saçınızın döküleceği öngörülmüş ise, tedavi başlamadan önce bir peruk sahibi olmanız için düzen­lemeler yapılmalıdır. Saçların dökülmeye başlamasından önceki dönem, birkaç günden birkaç haftaya kadar değişiklik gösterebilir. Muhtemelen saç fırçanızda ya da tarağınızda daha fazla saçın takılı kaldığını göreceksiniz ve en kötüsü de sabahları yastığınızda saçlar göreceksiniz. Geceleri bir bone ya da bir saç filesi ile uyumak iyi bir fikir olabilir. Bazı kişiler, özellikle de erkekler, saçları dökülmeye başlar başlamaz kafalarını traş etmeyi tercih etmektedirler.
Eğer peruk takmayı istemiyorsanız, bir bere, kasket ya da şapka buna alternatif olabilir. Kafa derinizi, soğuktan ve güneşten, bir tür koruyucu ya da güneş kremleri ile koruyun. Kafa deriniz kurursa, hafif bir nemlendirici kullanın.
Saçım dökülecek mi?
Bazı ilaçlar saçın dökülmesine yol açarlar. Sizin durumunuz­da da böyle olup olmayacağını sorun.
Saçım tekrar çıktığında, dökülmeden önceki gibi mi ola­cak?
Her zaman değil. Bazen saçlar farklı renkte çıkabilmekte­dirler. Ya da düz yerine kıvırcık veya bunun tam tersi ola­bilir. Sizde ne olacağını önceden kestirmek imkansızdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Deri ve Saç Nedir?

Evde yapabileceğiniz bitkisel şampuan!