in

Kırmızı Biberin Faydaları

Kırmızı Biberin Faydaları

 

Kırgız Türkleri ve Özbek Türkleri bibere murç, kırmızı bibere kızıl murç demektedir. Türkmen Türkçesinde biberin karşılığı burç, kırmızı biberin karşılığı ise gızıl burçtur. Anavatanının Orta Amerika veya Güney Amerika olduğu sanılmaktadır.

Biber, tarımı yapılan en eski bitkilerden biridir. Meksika’daki araştırmalar kırmızı biberin günümüzden 9 bin yıl önce tüketildiğini göstermiştir. Güney Amerikalıların MÖ 3000 yılında biber tarımı yapmaya başladıkları sanılmaktadır. Biberi ilk olarak 1514’de, Kolombus Amerika’ya 2. Kez giderken beraberinde giden İspanyol hekimi Alvarez Chanca İspanya’ya getirmiştir.

Kırmızı biber Kuzey Amerikalı Kızılderililer tarafından ilaç olarak kullanılmaktaydı. Başlangıçta süs bitkisi olarak yetiştirilen biber kısa sürede Avrupa, Asya, Afrika Çin, Japonya ve Filipinlere yayılmış ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Macarların biberi 17. Yüzyılda Türkler aracılığıyla tanıdıkları için bibere Türk biberi demiştir. Macarlar biberi tanıdıktan sonra farklı türlerini üretmiş, 20. Yüzyılda paprika adıyla Avrupa’da yaygınlaşmasını sağlamışlardır. Biber Çin’de başlangıçta ilaç olarak kullanılmıştır, ancak günümüzde daha çok baharat olarak ve çocukları parmak emme, tırnak yemeden caydırmak amacıyla da kullanılmaktadır.

Ayrıca iştah açıcı ve sindirim kolaylaştırıcı olarak ve romatizma tedavisinde yararlanılmaktadır.
Tıbbi Nitelikleri: İştah açıcı, yatıştırıcı, uyarıcı. Biber bağışıklık sistemini güçlendirir,

Biber bağışıklık sistemini güçlendirir, tromboza karşı korur, midedeki mukoza tabakasını uyarır, mide ve bağırsaklardaki mikroplara karşı etkili olur sindirimi harekete geçirir. Araştırmalar biberin mide bezelerini etkileyerek daha fazla asit üretmesini sağladığını ve mide iltihapları önlediğini göstermiştir. Kırmızı bibere acılığını veren kapsaisin adlı madde deri üzerinden kan dolaşımına karışarak eklem ağrılarını eklem ağrılarını ve zona hastalığının neden olduğu sancıyı dindirir. Kapsaisin romatizma, siyatik nöralji, sırt ağrısı ve lumbagoya karşı genellikle dıştan uygulanan ilaçlarda kullanılır. Kapsaisin ağrı dindirici bir maddedir. Ciltte iltihaplanmaya neden olmaz. İçten kullanımda baş ağrısı ve migrende damarları genişleterek kan akımının artmasını, ağrırının kesilmesini sağlar.

Ancak bu durumda acılık oranı çok yüksek olan biber yenmelidir. Kapsaisin ayrıca kaşınmayı ve sedef hastalığı şikatyetlerini de dindirir. Latin Amerika yerlileri sancıyı kesmek amacıyla kırmızı biberi ezerek kırıklara ve sıyrıklara bağlanmaktadır. Kırmızı biber bağışıklığı güçlendirir, damarları korur, konsantrasyonu güçlendirir, yüksek tansiyonu düzenler ve zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca migreni önleyici özellikler göstermektedir. İçerdiği C ve E vitaminleri, karotenoidler ve flavonoidler sayesinde vücudu serbest radikallere, dolayısıyla kansere karşı korur. Bibere parlak kırmızı rengini veren flavonoidler, luteolin ve bitkisel boyaların vücudu kanser, kalp ve kan dolaşımı hastalıklarından korur.

Kullanıldığı Yerler: Damar sertliği, baş ağrısı iştahsızlık kusma, lumbago, migren, nöralji romatizma, saç dökülmesi, siyatik, solunum organları hastalıkları, donma.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyet İle Sağlığınızı Koruyun

Diyet ve Dengeli Beslenme