in

Kırmızı Çayın Faydaları

Kırmızı Çayın Faydaları

Geçtiğimiz gün tv programında beslenme ve diyet uzmanı olan bir doktorun bahsettiği adını henüz yeni tanımadığımız Kırmızı çay hakkında güzel bilgiler edindik.Verilen bilgide en önemli özelliği metabolizmayı hızlandıran ve canlandıran bir özelliğe sahip olması oldu.Yaptığımız piyasa araştırmasında şimdiden aranılan ve çok ihtiyaç duyulan bir çay olma yolunda ilerliyor.Doktorun verdiği yağ yakımına ve metabolizmayı hızlandıran karışım ilk kez orjinal haliyle idealdiyet.com ‘da …

 

 

3YEMEK KAŞIĞI KIRMIZI ÇAY

3 YEMEK KAŞIĞI MATE ÇAYI

2 YEMEK KAŞIĞI YASEMİN ÇAYI

1 ÇUBUK TARÇIN

4 TOP KARABİBER

AROMA VERMESİ İÇİN NANE YAPRAKLARI,ELMA KABUĞU,PORTAKAL KABUĞU(İSTEĞE BAĞLI)

Tüm bu karışımın üzerine kaynamış su ilave edilip demlendikten sonra gün boyu içebilirsiniz.Ayrıca mevsimlerin verdiği halsizliklik enerji eksikliği içinde etkisi olduğu söylendi.

 

 

Çin efsanelerinde kırmızı çayın 16. veya 17. yüz yılda Çin’in Fujian eyaletinin Wuyi Shan ilinde ilk kez üretildiği anlatılmaktadır. Efsanede anlatıldığına göre, içinde yeni hasat edilmiş çayların bulunduğu çay işlemek ve depolamak için kullanılan bir depoya bir gün bölgeden geçmekte olan küçük bir askeri birlik uğrar ve burada bir gece kalmaya karar verir ler. Ancak taze çay yapraklarını da yatak olarak kullanırlar. Sonraki sabah askerlerin ayrılmasının ardından, depoya gelen çiftçi ailesi siyah çay üretmek için hasat etmiş oldukları taze çay yapraklarının büyük ölçüde hasara uğradığını görür. Çiftçi ailesi bu çayları alışılmış tarzdan farklı olarak işlemek üzere çay odunu ateşi üzerinde soldurup (tütsülemek amacıyla), kıvırdıktan sonra kavurur. Bu üretim tarzına da Wuyi Bohea adı verilmiştir. Bu özel çaylarını bölge pazarında satışa sunmuşsa da halk tarafından rağbet görmez. Sonraki yıl, batı ülkeleri ile ticaret yapan Çinli tüccarların talebi üzerine bölgede kırmızı çay üretimi yaygınlaşır ve kaynaklar kırmızı çayın, siyah çaydan daha önce Çin’in ihraç ettiği ilk çay olduğunu yazmaktadır.

Likör ve Aroma Özellikleri

Kırmızı çaylar, koyu kahverengi ve koyu kırmızı renkli liköre sahip olup, üretim tazına bağlı olarak güçlü aromalıdır. Diğer çaylarda olduğu gibi aromasının gücü azalmaz, batılı bir çok insan bu çayları süt, bal ve limon gibi ekstra aromalarla harmanlamayı tercih eder.

Kırmızı çay ve Sağlık

1- Bağırsak florasını düzenler.

2- Diüretiktir.

3- Bağışıklık sisteminin harekete geçmesine yardım eder.

4- Osteoporosis, halitosis ve diş çürümelerini önler.

5-Çeşitli formlarda hazırlanan kırmızı çaylar, chronic gastroenteritis, dyspepsia, nephritis, urinary lithiasis gibi hastalıklara karşı insanı dirençli kılar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Frenk üzümü

Melisa çayının faydaları