in

Kış Günlerinin Vazgeçilmezi Olan Ispanağın 7 Faydası

Kış Günlerinin Vazgeçilmezi Olan Ispanağın 7 Faydası

Demir deposu olarak bildiğimiz ıspanağın vücudumuza sağladığı diğer avantajları biliyor musunuz? Kimimizin yemeye doyamadığı ıspanağın cildimizden beyin ve sinir fonksiyonlarına kadar birçok yararı bulunmaktadır.  İşte ıspanağın 7 özelliği;

Beslenmedeki avantajı;
Bir fincan ıspanak günlük lif ihtiyacının %20′sini karşılamaktadır. Bu lifler sindirim, hazımsızlık, kan şekeri gibi konularda etkin rol oynar.

Günümüzde en yaygın olan hastalık kanser;
Ispanakta bol miktarda bulunan flavonoidler mide ve cilt kanseri hücrelerinin bölünmesini yavaşlatmaktadır. Ayrıca prostat kanserinin ilerlemesini de yavaşlattığı yönünde araştırmalar bulunmaktadır.

Ve antioksidanlar;
C ve E vitaminleri, beta-karoten, çinko ve selenyum çok güçlü antioksidanlardır. Bu besin değerleri ıspanakta bol miktarda bulunur. Bu sayede kemik erimesi ve yüksek tansiyon hastalarına ıspanak yemeleri önerilmektedir.

Özellikle kış günlerinde kuvvetlendirmemiz gereken bağışıklık;
Bir fincan ıspanakta günlük A vitamini ihtiyacının 3 katı bulunur. Bu sayede insan vücudundaki solunum yolları, zarlar ve bağırsak yollarının bağışıklığı arttırılmış olur. Ayrıca ıspanak enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimi için de gerekli maddeler içermektedir.

Bakımı için saatlerimizi harcadığımız, değer verdimiz cildimiz;
Yine içerisindeki yüksek miktardaki A vitamini sayesinde cilt sorunlarına karşı etkilidir. Ispanağın kırışıklıklara bile iyi geldiği söylenmektedir.

Ispanağın kemiklerimiz için de yararı var;
K vitamini ıspanakta en bol bulunan vitamindir. Bu vitamin sayesinde kemiklerin kırılmasına neden olan hücrelerin aşırı üretimi kontrol altında tutulur. Ayrıca kemik yoğunluğu ve gücü için gerekli olan osteokalsin proteininin salgılanmasını da tetikler.

Ispanağın beyin ve sinir fonksiyonlarındaki etkisi;
Bol miktarda bulunan K vitamini ile ıspanak sinir sistemi ve beyin fonksiyonları üzerinde etkin bir rol oynar. K vitamini sinirlerin etrafındaki miyelin kılıfın inşa edilebilmesi için gerekli olan yağların sentezlenmesi için önemlidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Midenizi Bu Besinlerle Rahat Ettirin

Vücut Direncinizi Kuvvetlendirin