in

Koku çekiciliğin simgesi

Koku çekiciliğin simgesi

Hiç tanımadığınız biri yakınızından geçti ve kokusu adeta sizi büyüsü altına aldı. Onun peşinden takılmak, onunla tanışma hissimi geldi. Peki ama bunun sebebi nedir ? Koku duyumuz aşık olacağımız kişiyi seçerken biz farkında olsak da olmasak da devreye geçiyor.

Her insan genetik olarak belirlenmiş ve sadece kendine ait bir koku üstleniyor ve karşı cinsle aramızda koku haberleşmesi neden olmaktadır. Bu haberleşme ise vücudumuzdan salgılanan ve ‘feromon’ denilen maddeler aracılığıyla mneydana geliyor.

Aralarında koku uyumu olan çiftler daha mutlu bir birliktelik yaşıyor… Hayatımızın aşkını vücudundan etrafa yayılan kokudan tanıyoruz. Çünkü koku uyumu, çiftleri birbirine yaklaştırıyor. Güzel kokular canlandırıyor, neşe, mutluluk veriyor. Kokusunu sevmediğimiz yerlere gitmek istemiyoruz. Bazı kokular hafızamızın

gizli köşelerinde kalıyor, anılarımızı canlandırıyor.

Koku duyusunun cinsellikle ilişkisi var mı?
Her insanın kokusu, parmak izi gibi farklı ve değişmiyor. Araştırmacılar koku ile seks arasındaki ilişkiyi incelerken feromonu keşfetti. İsim eski Yunanca geçirmek, aktarmak anlamına gelen ferein ve heyecan anlamına gelen hormon kelimelerinden oluşuyor. Feromon, çoğu canlıda burun boşluğunun orta bölmesindeki bir yerden algılanılarak beyne iletiliyor. Bazı araştırmacılar burun içerisindeki bu bölgeyi altıncı duyu olarak tanımlıyor. Bununla birlikte bölgenin işlevleri hálá kesin olarak anlaşılamadı.

Koku duyumuz eş bulmada nasıl rol oynuyor?
Her insan genetik olarak belirlenmiş ve sadece kendine ait bir koku taşıyor. Canlıların çoğunda vücutlar arasında bir koku haberleşmesi mevcut. Bu vücutlardan salgılanan ve feromon denilen maddeler aracılığıyla oluyor. Az önce söylediğimiz gibi her canlı türünün kendi feromonu ayrı ve sadece kendi türünü etkiler.kadinca.net

Feromonlar ne yapıyor ki aşık olunuyor?
Feromonlar burundan havayla beraber alınarak özel bir sinirle beyne iletiliyor. Bu uyarılar kişinin ruh halini ve davranış şekillerini etkiliyebiliyor. Bu sürecin ayrıntıları henüz kesin olarak saptanabilmiş değil. Ama örneğin yumurtlama dönemindeki kadınların erkeklere daha çekici geldiği yaygın bir gözlem. Sevgililerin sarılmalarına da Türkçede ‘koklaşmak’ diyoruz. Ayrıca ten uyuşmazlığı bahane edilerek yapılan ayrılıklar sık olabiliyor. Nasıl açıklanırsa açıklansın koku uyumunun çiftleri birbirine yaklaştırdığı, uyum ve mutluluk halini arttırdığı bir gerçek. Bu yüzden her iki tarafın da güzel ve etkileyici bulacağı bir koku bulmak koku endüstrisinin bitmez tükenmez arayışını oluşturuyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Ergenlik hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler hadi buraya!

Sahte markalı ürünü anlamanın yolları