in

kolesterol ve Kolesterol yükselticiler

kolesterol ve Kolesterol yükselticiler

-Doymuş yağlardan üretilen besinler (et, peynir, süt ve süt ürünleri) trans (bisküvili hazırlanan bütün yiyecekler ve diğer sanayi ürünleri hidrojene yağdan üretilmiştir ya da belirli oran­da bu maddeyi içinde barındırır.)
-Kolesterol açısından aşırı zengin gıdalar (peynir, sakatat, yumurta).
-Fazla kilolar.
Kolesterol düşürücüler
-Soya, taze ya da kuru meyve ve sebzeler, sarmısak ve so­ğan, avokado, havuç, fındık, Yağlı balıklar, kabuklu ve taze de­niz ürünleri, elma, çay, kırmızı şarap (günde maksimum 2 bar­dak) keçi ya da koyun peyniri.
-Sabahlan kolesterol içeren besinlerden az yemek (yumurta Omega 3 yönünden zengindir, peynir de…)
-Fiziksel etkinlik, spor.

Yumurta yemesi (sarısı kolesterol içerir) uzun süre yasaklanmış hastalar aşırı düşük kolesterol değerleri gösterir. Bu mantıklıdır: daha az yiyerek kanda daha az bulunması sağlanır denebilir. Bu mantıklı, ama yanlıştır, çünkü daha az yenmesi daha az işlenmesi demektir. Diğer taraftan yu­murtada kötü kolesterol oranını düşüren “choline” olarak adlandırılan madde bulunur. Haftada 5 yumurta (mutfakta hazırlanan şeylere karıştı­rıldığı da düşünülmeli) Kolesterol ve trigiliserid oranı için çok yararlıdır. Çok olmasa bile en azından mahrum kalmayın. Yalnızca diyabetikler kendilerini haftada 1,2 tane yumurtayla sınırlandırmak zorundalar. Ve doymuş yağ oranlarına göre (çok yüksek görünen) kolesterol olarak zengin besinlerin kolesterolü yükseltmede 4 kat daha fazla etkili olduğu bir gerçektir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

kolesterol ve Daha az kolesterol!

kilo ve Daha az kilo!