in

Kuru ve bakımsız ciltler için nemlendirici,besleyici kremler

Kuru ve bakımsız ciltler için nemlendirici,besleyici kremler

Malzemesi: 5 gram beyaz bal mumu. 10 gram lanolin, 50 gram susam yağı, 25 gram gül suyu veya bitkisel losyon, 10 gram ispermeçet.
Yapılışı: Yağlar ve bal mumu ben-mari usulü eritilir. ılıtılan gül suyu veya bitkisel losyon ağır ağır katılır. Ateş­ten çekilen krem soğuyuncaya kadar karıştırılır.

Kırışıklıklara karşı gece kremi
Malzemesi: Dört çorba kasığı nane losyonu, yarım tatlı kaşığı boraks, üç çorba kaşığı susanı yağı, iki çorba kaşı­ğı zeytinyağı, bir çorba kaşığı badem, yarım tatlı kaşığı beyaz bal mumu.
Yapılışı: Balmumu ile süt hafif ateşte karıştırılır. Balmumu eriyince kap ateşlen alınır; kreme, yumurta sarısı eklenip İyice karıştırdıktan sonra asilbent tentürü katılır. Üç dakika süre ile karıştırılır, kavanoza ko­nulup buzdolabında saklanır. Çok yararlı olan bu gece kremi içindeki baldan dolayı biraz yapışkansa da, cilt tarafından çabuk emilir. Birkaç kez kullandıktan sonra bu yapışkanlık fark edilmez olur. Duyarlı ciltler için de kullanılır

Normal kurulukta ve karma ciltler için
Malzemesi: Dört çorba kaşığı nane losyonu, yarım tatlı kaşığı beyaz bal mumu. yarım tatlı kasığı boraks, üç çorba kaşığı susam yağı, iki çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı badem yağı.
Yapılışı: Naneli losyon sıcak demlendirme yolu ile elde edilir. İki saat demlendirildikten sonra süzülür.Yağlar ve bal mumu ben-mari usulü eritildikten sonra, nane losyonu tekrar ısıtılıp karışıma eklenir.Soğuyuncaya kadar karıştırılır. Bu krem gece ve gündüz kullanılabilir.

Kuru ve normal cilt için nemlendirici gece kremi
Malzemesi: İki çorba kasığı kakao yağı, üç çorba kaşığı badem yağı, iki çorba kaşığı lanoihı. iki tatlı kaşığı gül suyu, maden suyu veya bitkisel losyon, yarım tat­il kaşığı bal, bir adet E vitamini kapsülü.
Yapılısı:İlk üç malzeme hafif ateşte ben-mari usulü eritilir.Karışım düzgün bir kıvam alınca ateşten çekilir. Gül suyu veya bitkisel losyona eritilmiş bal katılır. Kan­san soğuyunca bir adet E vitamini kapsülü eklenip karıştırılır,soğuduktan sonra kavanoza konulur.

Yağlı ciltler için nemlendirici gece kremi
Malzemesi: Üç çorba kasığı yoğun, bir yumurta sarısı, bir çor­ba kaşığı krema (veya çiğ sütün kaymağı), yarım çorba kaşığı sirke, varıra çorba kaşığı domates su­yu, bir çorba kasığı bal.
Yapılışı: Yoğurt, yumurta sarısı, krema bir kabın içinde karıştırılır. Bal ateşte ılıtılır, akıcı bir kıvam alıncaca karışıma katılır. Sirke ve domates suyu eklenir, düz­gün bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Her yağlı cilt birbirine benzemeyebilir, bu nedenle krema kullanıldıktan sonra üç veya dört kez ciltte aşın kuruluk yapacak olursa, kremayı veya sütün kaymağım biraz fazlaca koymalı. Cildi gerektiği kadar kurutmuyorsa da yoğurt miktarını artırmalı.

Duyarlı cilt için
Malzemesi: 4 gram beyaz bal mumu, 20 gram badem yağı, 2 gram ispermeçet, 10 gram ıhlamur losyonu.
Yapılışı: Yağlı maddeler ve bal mumu ben-mari usulü eritilir. İhlamur losyonu katılıp karıştırılır, ateşten çektikten sonra soğuyuncaya kadar karıştırmaya devam edilir. Ihlamur losyonu yerine cilde uygun bir bitkisel losyon da konabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Cildi nemlendiren ve besleyen kremler

Temizleme sütleri ve kremleri