in

Kuruyemişleri niçin tüketmeliyiz

Kuruyemişlerin daha çok tuzu ve yağı ön planda olduğu için besleyici atıştırmalıklar olduğu gözden kaçıyor- özellikle ham ağaç kuruyemişleri, badem, kaju fıstığı, ceviz ve daha birçok kuruyemişin kilo kontrolü, kalp sağlığı, kolesterol düşürücü etkisi olduğu bulunmuştur. Ne yazık ki bizler ya çok az yiyoruz ya da yediğimizde çok abartıyoruz. Oysa günde bir avuç bizim ihtiyacımızı karşılıyor. Çoğu insan kuruyemişlerin sıkıcı olduğunu veya çok fazla kalori ve yağ içerdiğini düşünebilir. Bu çok üzücü çünkü küçük bir avuç kuruyemiş, protein, lif, doymamış yağ ve önemli vitamin- mineralleri içerir. Gelin bir avuç kuruyemişin sağlığınıza ne kadar faydalı olduğunu görelim:

Ceviz: İltihap Savaşçısı

Cevizler bütün kuru yemişler gibi antioksidan içerirler ve bu sayede kalp hastalığı, kanser, erken yaşlanma, hücre hasarına karşı koruma konusunda çok faydalıdır. Buna ek olarak cevizler iltihaplarla savaşmayı sağlayan omega 3 yağ asitlerini içerirler. Özellikle omega3 yağ asitleri zengin olan balıkları tüketmeyi sevmiyorsanız ceviz sizin için iyi bir tercihtir.

Yaklaşık 14 ceviz yarısı:185 kaloridir ve 18 gram yağ içerir

Badem: Gut Hastalığı Olanlar İçin İdeal

Badem diğer kuruyemişlerle karşılaştırıldığında daha fazla lif, E vitamini ve antioksidan içerir.

Badem kilo vermenize yardımcı olur. Düşük kalorili diyet yapan obezler üzerinde yapılan 6 aylık bir çalışmada diyetine badem ekleyenlerin kompleks karbonhidrat tüketenlere göre daha fazla kilo kaybettikleri bulunmuştur.

Badem kan şekeri için endişe duyanlar içinde çok faydalı bir besindir. Yapılan çalışmalarda diyet kalorisinin sini bademden karşılayan kişilerin kontrol grubu ile karşılaştırıldığında insülin direncinin ve LDL kötü kolesterollerinin düştüğü bulunmuştur. Hatta bademin gut üzerinde olumlu bir etkisi olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve yararlı bakterilerin sayısını artırdığı bulunmuştur.

Kavrulmuş tuzlu bademleri tüketmek yerine kavrulmamış badem tüketmek sağlığınız açısından daha faydalıdır.

Yaklaşık 23 badem 170 kalori ve 15 gram yağ içerir

Kaju Fıstığı :Beyin Gücünü Artırır

Kaju özellikle demir, magnezyum ve çinko bakımından zengindir. Demir, hücrelere oksijen taşınmasında görevlidir ve kansızlığı önler. Çinko bağışıklıkta önemli bir role sahiptir. Magnezyum ise hafıza geliştirmeye ve yaşa bağlı hafıza kayıplarının önlenmesine yardımcı olur.

Yaklaşık 18 kaju fıstığı 165 kalori ve 13 gram yağ içerir.

Pekan Cevizi : Damar Savunucusu

Pekan cevizlerinin lezzeti yanında kalp sağlığını iyileştirici özellikleri de bulunur. Ayrıca antioksidan bakımından en zengin kuruyemişlerden bir tanesidir. Damarda plak oluşumunu önleyici etkileri vardır. Yapılan bazı araştırmalarda da LDL kolesterolünü düşürücü etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca pekan beyin sağlığında tampon görevi görebilir. İçerdiği E vitamini ile ALS gibi dejeneratif nörolojik hastalıkların ilerlemesini yavaşlatabilir.

Yaklaşık 18 tane pekan 200 kaloridir ve 21 gram yağ içerir.

Brezilya Kestanesi: Güçlü Kanser Koruyucu

Brezilya kestanelerinin bir paketi günlük selenyum ihtiyacımızın 0 ünü karşılar. Yapılan bir çalışmada içerdiği selenyumun soya ile birlikte kanser hücrelerinin büyümesini engellediği ve prostat kanseri ile mücadelede yardımcı olduğu bulunmuştur. Fakat brezilya kestanelerini aşırı tüketmekten kaçınmalısınız çünkü selenyumun fazlası zararlı olabilir.

Yaklaşık 5-6 brezilya kestanesi 185 kalori ve 18 gram yağ içerir.

Macadamia Fındığı: Çok iyi bir MUFA kaynağı

Macadamia fındıklarının kalorisi biraz fazla olsa da kalp sağlığına faydalı tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu iyi yağlar LDL kötü kolesterolünü ve kan basıncını düşürür. Yapılan bir araştırmada insanların diyetlerine macadamia fındığı eklendiğinde trigliserid, total kolesterol ve LDL kolesterol düzeylerinde yaklaşık düşüş bulunmuştur.

Yaklaşık 10 tanesinde 200 kalori ve 22 gram yağ bulunur.

Antepfıstığı

Antepfıstığı zayıflatıcı kuru yemişlerdendir her birinde kalori miktarı 4 kaloriden azdır ( kavrulmamış ve tuzsuz olanlar). Özellikle kabukları tam bir diyet dostudur. Kabuklarını yediğiniz zaman otomatik olarak yeme hızınız yavaşlar ve genel olarak daha az yersiniz. Ayrıca nefes alımına yardımcıdır ve yapılan bir araştırmaya göre günde iki gram yemek akciğer riskini azaltır. Antepfıstığı antioksidan, gama tokoferol ve kanser savaşçısı olan E vitamini yönünden zengindir. Aynı zamanda potasyum, B6 vitamini, kaslarımız ve sinir sistemimiz için gerekli mineralleri içerir.

Yaklaşık 50 adet antep fıstığı 160 kalori ve 14 gram yağ içerir.

Fındık: Kahve Lezzeti

Fındık içerdiği tekli doymamış yağ asitleri ile kalp damar sağlığını geliştirmek ve tip 2 diyabeti yönetmekte kullanılabilir. Ayrıca antioksidan E vitamini yönünden zengindir, katarakt ve makula dejenerasyonunu önleyici, cilt sağlığı artırıcı ve bunama riskini azaltıcı niteliktedir.

21 adet fındık 180 kalori ve 17 gram yağ içerir.

Diyetisyen Damla Yavuz

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Ünlü yıldızların diyet sırları

Çalışanlar için diyet programı