in

Lazerle sivilce izi tedavisi nasıl yapılır ?

Lazerle sivilce izi tedavisi nasıl yapılır ?

Her yolu denedik fakat ne yazıkki halen daha sivilce izlerimiz duruyor mu diyiyorsunuz ? o halde bu sorunu tek çözüm yolu olan lazer ile çözmenin mümkün olduğunu belirtmek istiyorum. nasıl mı ? buyurun yazımıza göz atın anlayacakınız nasıl olduğunu..

Lazerle Akne (Sivilce) Tedavisi Şöyle Yapılır ;

Toplumun %80 ‘nini etkisi altına almış olan sivilcede, antibiyotiklere direnç gelişmesi ve isotretinoin kullanımının bazı hastalarda yan etki altına alması sebebinden ötürü ek bir tedavi süreci aranmaktadır. Hepimizin bildiği üzere sevgili İdealdiyet.com kullanıcılarımız sivilce tekrar çıkması an meselesi olan bir hastalık türüdür bu nedenden ötürü değişik tarzda tedavi yöntemlerine gereksiniz duyarlar insanlar. Lazer ve ışık ile sivilce tedavisinde mucize çözüm gibi sunulmakla birlikte henüz standart tedaviler listesine girebilmiş demek mümkün değildir. Bir takım gerekli bilgiler bulunmasada halen daha bunun tam çözümü bulunanamamıştır ve bu konuda baya bir araştırma süreci hızını kesmeden devam ediyor diyebilirim.

LAZERLE SİVİLCE TEDAVİSNİN ETKİ MEKANİZMALARI NELERDİR ?

Propionibacterium acnes bakterisinde bulunan porfirin maddesinin görünür ışık enerjisini direk emilimi:

Sivilceler iltihapsız ( komedon) ve iltihaplı (papül, püstül ve nodülokistler) elemanlardan oluşur. İltihaplı sivilce oluşmasında başlıca nedenlerden biri normalde deride yaşayan ve yağ kanallarında bulunan P. acnes bakterisidir. P. acnes porfirin adı verilen bir madde üretir. Bakterilerdeki porfirin maddesi ışık enerjisini emer. Bunun sonucunda toksik oksijen radikalleri salınarak, bakteri tahrip olur.

Bu şekilde etkili lazer ve ışık sistemleri:

UVA/UVB

Mavi ışık tedavisi (Blue-Light ):

Kırmızı ışık ve mavi ışık kombinasyonu

Pulsed light and heat energy (LHE)

KTP lazer

PDL lazer

Yağ bezlerinin ısı ile hasarlanması:

Bu yöntemde, deride hasar yapmadan deri altındaki yağ bezleri ısınarak tahrip olur. Gerileyen yağ kanalları sonucunda sivilceler uzun süreli iyileşme dönemine girer.

Bu şekilde etkili lazer ve ışık sistemleri:

Fotodinamik tedavi:

1450 nm diode lazer

1540 nm Er: Glass lazer.

Radyofrekans tedavisi

Lazer ve ışık tedavileri sivilce giderilmesinde umut vericidir. Ancak çok yeni olan bu yöntemler halen araştırılma safhasındadır ve sivilce tedavisinde ilk seçenek değildir. Lazer ve ışık tedavileri iltihaplı ama iz (skar) olmayan sivilcelerde medikal tedaviden yanıt alınamadığında düşünülmelidir. İltihaplı sivilce ve iz şikayeti olan hastalarda lazerle sivilce tedavisi ilk seçenek olarak düşünülebilir.

Lazerle sivilce yaniakne tedavisi kimi hastalarda hemen sonuç verirken bazı hastalarda etkili gözükmemektedir. Ayrıca pek çok kez tedaviyi tekrar etmek gerekmektedir.

Araştırmaların artması ve teknolojinin gelişimi ile lazerle sivilce tedavisinde daha etkin bir rol oynayabilir gözükmektedir. Çalışmalar lazer ve ışık yönteminin yeni bir alternatif olduğunu düşündürtmektedir. Ancak sivilce tedavisinde lazer ve ışık tedavisinin bir alternatif olduğunu unutmamak gerekir. Mutlaka bir dermatoloğun uygun gördüğü zaman uygulanması gereklidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Tüy azaltıcı kür kesinlikle işe yarıyor!

Selülit dışı egzersizler