in

Masa Başında Otururken de Kilo Kaybedebilirsiniz

Masa Başında Otururken de Kilo Kaybedebilirsiniz

Günümüzde ne yazık ki birçoğumuz hareket etmeden masa başında oturarak çalışıyor veya hiç egzersiz yapmadan günü bitiriyoruz. Bu durumda kilomuzu sağlıklı oranlarda nasıl koruyabiliriz ya da fazla kilolardan nasıl kurtulabiliriz sorusu hepimizi endişelendiriyor…
Doğru beslenmeyi öğrenirsek, özellikle şişmanlığa bağlı gelişen kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı ve bazı kanser çeşitleri riskini azaltmış oluruz.

Yapılması Gerekenler
1) Öncelikle haftalık olarak yemeğe harcadığınız paranızı hesaplayın. Bu harcanan mebla içinde özellikle tatlı besinler, abur cuburlar, alkol, kuruyemişler gibi ürünlere harcanan parayı bir düşünün. Her hafta alınan bu zararlı yiyecekleri azaltarak 1 ay içinde kendinize sadece 4 gün belirleyerek kaçamaklar yapın.
2) Eve alınan gıdaları göz önünde bulundurarak mutfağınızda mutlaka olması gereken gıda listesini belirleyin,
* Haftalık alışverişinizde olmazsa olmazlar;
* Yoğurt ve süt ürünleri

* Mevsimlik meyveler
* Mevsimlik sebzeler
* Tahıllı bisküviler
* Çavdar veya tam tahıllı ekmek çeşitleri
* Su
Bu doğrultuda her gün bu besinlerden mutlaka menünüzde olmasına özen gösterin. Böylece iş yerinizde veya dışarıda tüketemediğiniz, tüketmeye fırsat bulamadığınız vitamin, mineral, kalsiyum ve lif gibi besin içeriklerinden yararlanmış olacaksınız.
3) Bugünden yarınki planınızı mutlaka belirleyin. Örneğin seyahatte mi olacaksınız, misafir mi gelecek, tüm gün ofiste mi çalışacaksınız veya sürekli dışarıda mı olacaksınız, gibi durumları belirleyerek ertesi gün için beslenme planınızı oluşturun;
* Çantanızda yarım litre su bulunmalı
* 1 avuç kadar kuru meyve bulunmalı
* Öğle saatlerinizde yemek için vaktiniz olamazsa sandviç ve ayran gibi aperatif yemekler için mutlaka vakit ayırmalısınız.
* Akşama doğru mutlaka süt veya ayran veya 1 kutu yoğurt yemeğe özen göstermelisiniz
* Çantanızda lifli bisküvi tatlı kaçamağınız olabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Doğadan Kadınlara Özel Beş Yiyecek

Sağlıklı Beslenmede Salatanın Yeri