in

Masaj modelleri ve masaj nasıl yapılır öğrenelim

Masaj modelleri ve masaj nasıl yapılır öğrenelim

Aslında masajın bir çok çeşidi bulunuyor ve kişiye göre değişme sağlıyor masaj yöntemleri. Bu yazımızda kime nasıl masaj yapabiliriz ve masaj tekniklerini sizlerle paylşacağız..

Masaj: Vücut yüzeyinde el, elektrik, su aracılığıyla çeşitli işlemler yapma biçiminde, iyileştirme ve bakım yöntemi. 2. Ovma, ovuşturma.
Bağışıklık sistemi zayıf olanlara
SHIATSU MASAJI
Forbes dergisinin araştırmasında en gözde masaj teknikleri arasında birinci sıraya oturan Shiatsu, Japon kültüründen geliyor. Sık sık hastalanıyorsanız Shiatsu sizin de gözde masajınız olabilir, çünkü temel amacı bağışıklık sistemini güçlendirmek. Dirsek ve parmaklarla vücuda hafif, noktasal baskılar yapılıyor. Kas dokusunun esnekliğini artırdığı için kilo verdikten sonra ‘sarkmamak’ için de Shiatsu yapabilirsiniz.

Sırt ağrısından yakınanlara
TAŞ MASAJI
“Hay başına masaj kadar taş düşsün” diyenlere cevabım: “Hay ağzına sağlık, sırtıma da bazalt taşları dizilsin.” Dizilsin de, su içinde ısıtılan taşlarla kan dolaşımım hızlansın, sırtımın ağrısı geçsin, omuzlarımdaki stres tutulmaları çözülsün. Ne demek istediğimi anlamak için, sırta belli bir düzene göre sıralanan taşlarla masaj yaptırın. Çıplak elle yapılandan iki kat daha etkili.

Anneannesini özleyenlere
İSVEÇ MASAJI
Shiatsu’nun en büyük rakibi, İsveç Masajı bir kaç yıl öncesine kadar ABD’de en çok tercih edilen masajdı. Şimdilerde yerini daha egzotik ve su temelli masajlara bırakmaya başladı. Oysa gündelik yorgunluk ve sıkıntılara karşı en etkilisi bu. Bildiğimiz anneanne masajının profesyonel hali. Kaslardaki gerginliği azaltıp konsantrasyonu artırdığı için büyük şirketlerde özel kadrolu uzmanları bulunuyor.
Hayatında denge arayanlara
HOLİSTİK MASAJ
Shiatsu, İsveç masajı ve spor masajının (özellikle sporculara uygulanan, kaslardaki gerginliğe ve ağrılara iyi gelen masaj türü) biraraya gelmiş hali. Tam spiritüel ortamlardan hoşlananlara göre! Holistik, ‘bütüne odaklanan’ anlamına geliyor. Masaj da vücuda ve dünyaya bir bütün olarak bakıp, vücudun bütünlüğünün oluşmasına yardımcı oluyor. İçsel ve dışsal dengeyi sağlıyor.

Sancılı ve gergin kadınlara
AROMATERAPİ MASAJI
Aromaterapi masajı diye bilumum yağları karıştırıp, dört yanda mum yakanlara kanmayın. Gerçek bir aromaterapi masajında, kullanılan yağların hepsi cilt tipinizden ruh halinize kadar farklı kriterlere göre seçiliyor. Mesela regl döneminde eli cetvelli, çatık kaşlı mı oluyorsunuz? Papatya yağıyla masaj yaptırın. Ayrıca kış aylarında sinüzitinizi hafifletmek, bedeninizden iki kat ağır olan başınızı rahatlatmak için de aromaterapi masajını deneyebilirsiniz. Hamilelerde bazı yağ çeşitleri sakıncalı olabiliyor, bebek bekliyorsanız özellikle belirtin.
Ayak sevenlere sevmeyenlere
REFLEKSOLOJİ
İnsanlar ikiye ayrılır: Ayak fetişisti olanlar ve ayaklardan da ‘ayakseverler’den de haz etmeyenler. Refleksolojinin ilgi alanı birinci grup olsa da, bir refleksoterapi uzmanının elinde en azılı ikinci grup üyesi bile yola gelebilir. Refleksolojinin ayağa bu kadar itibar göstermesinin nedeni basit: Ayaktaki her bölüm, vücudumuzdaki başka bir noktayı temsil ediyor ve ayağa yapılan masajla vücuttaki sorunlar çözülebiliyor. Kemoterapi gören hastalara, beyin felci geçirmiş kişilere, zihinsel engelli çocuklara yapılan refleksoterapi masajının tedaviyi büyük ölçüde hızlandırdığı görülmüş. Böbrek sorunları, diş ağrıları, migren, uykusuzluk, kronik yorgunluk gibi rahatsızlıkların tedavisine katkı sağlıyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Göz altındaki yağ bezelerini şifalı bitkilerle tedavi etmek

Sağlıklı saçlara sahip olmk çok kolay Arkadaşlar