in

Menopoz ve cinsel yaşam nedir ?

Menopoz ve cinsel yaşam nedir ?

Menopoz dönemine girmiş kadınlar, cinsel yaşamında ne gibi değişiklikler olur ve cinsel istekte azalma olur mu?, diye merak ediyorsanız şayet, sizlere menopoz dönemi ve cinsel yaşamı bilgilendiren bu konumuza bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu dönemde hormon dengesizlikleri ve ruhsal değişimler kadının cinselli ten uzak durmasına neden olur. Hatta budönemde kendilerini çirkin hissederler. Ancak ilişkiyi aksatmamalıdır

Halk arasında menopoz adı verilen klimakterik dönem, kadınları kaygıya düşüren bir yaş dönümüdür. Kadınlar bu dönemde üretkenlikleri yanında canlılıklarını ve çekiciliklerini de kaybetmekten korkarlar. Bu dönemde kadının üretkenliği sona erse de, cinsel hayatları devam eder. Bu dönem için ortalama yaş 45′dir ve adet görmenin sürekli olarak kesilmesiyle başlar. Bu dönümde görülen rahatsızlıkların çoğu ruhsal nedenlidir. Sinirlilik, aşırı duygusallık, baş ağrıları, uykusuzluk, dikkatini toplayamama, korku ve bunalımlar. Bu dönemde cinsel yaşam bitmez, ama kadında ortaya çıkan hormon dengesizlikleri ve ruhsal değişmeler sonucu, kadın kendini cinsel yaşamdan uzak tutabilir. Bu dönemde kadınların bir kısmı kendisini çirkinleşmiş hissedebilir. Bu dönemi daha kolay atlatabilmek için kendine bakması, özen göstermesi ve eşiyle cinsel ilişkiye mutlaka girmesi faydalı olacaktır. Ayrıca bu dönemde doğum kontrol korkusu da olmadığı için daha sık ve daha rahat cinsel ilişkiye girebilecektir. Cinsel ilişki sırasında cinsel organlarının kayganlığını sağlamak için bazen krem kullanmak normal sağlıklı bir süreç için gereklidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Bir Çok Kadınla Birlikte Olmak Hastalık Mı?

Yatağınızı ısıtacak cinsel önerilerimiz