in

Menopozda beslenme

Menopozda beslenme

Menopoz kadınlardaki östrojen hormonu salgılanmasının sona ermesi ile birlikte meydana gelen fizyolojik ve psikolojik rahatsız­lıkları içeren bir dönemdir. Menopozda vücuttan kalsiyum atımı hız­landığı için kemik kütlesi kaybı başlar. Bunun sonucunda da kemik­lerde güç azalması ve kırılmalara duyarlılık meydana gelir.

Osteoporozun oluşumundaki diğer faktörler; kalıtım, etnik fark­lılıklar, cinsiyet, yaş, antiasit, kortizon gibi ilaçlar, D vitamini yetersizliği, aşırı protein ve fos­for alımı, hareketsizlik, sigara, alkol, alüminyum, kadmiyum gibi metallerin alımı, aşırı tuzlu yeme alışkanlığı ve aşırı zayıflık­tır.

Menopoz döneminde gere­ğinden çok kalsiyum almanın önleyici bir rolü yoktur. Bunun daha önceki dönemlerde alına­rak kemik kütlesinin en yüksek düzeye çıkarılması gerekir. An­cak, yine de, bu dönemde süt ve mamullerine ağırlık vermek faydalıdır. Fakat bunların az yağlı olmalarına dikkat etmek gerekir. Pekmez, kurutulmuş meyve gibi doğal tatlılar, yeşil yapraklı sebze­ler ve kuru baklagiller bu dönemde yenebilecek en faydalı gıdalardandır.

Eğer kadınlar, çocukluk ve yetişkin­lik dönemlerinde yeterli kalsiyum al­mazsa menapoz döneminde kemik erimesi riski daha da artar. Bu duru­ma “osteoporoz” denir.

Menopozun başlangıç yaşında kalıtıma ve kadınların bireysel özelliklerine bağlı farklılıklar ol­makla beraber, genellikle 45-50 yaş arasında meydana gelir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

emzirme ve Emziren kadınların beslenmesi

Ramazan ayında beslenme