in

Metabolizmayı Çalıştırma Yöntemleri

Metabolizmayı Çalıştırma Yöntemleri

Metabolizmayı Çalıştırma Yöntemleri nelerdir? Nasıl beslenerek Metabolizmanızı daha iyi çalıştırabilirsiniz? Hayatta istediğiniz tek şey daha sağlıklı olmak ve kilonuzu kontrol altına almak ise sizin için harika bir kaç önerimiz olacak. İşte tavsiyeler ile Metabolizmayı Çalıştırma Yöntemleri;

Az ve sık beslenmek, kan şekerini dengede tutar. Sık sık yendiği için metabolizma sürekli çalışır. Üç ana, üç ara öğün olmak üzere günde altı öğün yemek yenmeli. Ara öğün atıştırmalarının içeriği çok önemlidir. Bu seçimler çoğu zaman bisküvi, kek, pasta gibi hamur işleri olur. Fakat bunun yerine vitamin değeri yüksek, kalori değeri düşük yiyecekler tercih edilmelidir. Ara öğünlerde meyve, süt-yoğurt, kuru meyve-fındık, badem, ceviz gibi besinler tüketilmelidir. Bu besinler lifli oldukları için, tok tutarlar ve sindirim sistemini çalıştırırlar.

DÜZENLİ SU İÇİN

Uyuyan metabolizmayı uyandırmanın en iyi yolu düzenli su içmektir. Herkesin günlük alması geren su miktarı kilosuna göre değişir. Kışın ter yoluyla su kaybedilmediği için, yaza göre daha az su tüketilebilir. Günlük ortalama 1,5-2 litre su yeterlidir. Çay, kahve gibi içecekler suyun yerini asla tutmaz. Kış aylarında ısınmak için bu içecekler daha çok tüketilir ancak aşırı tüketilirse kafein yüklenmesine sebep olabileceği unutulmamalıdır.

LİFLİ GIDALAR SAĞLIKLIDIR

Lifli beslenmek hem mideyi hem de bağırsakları çalıştırır. En zengin lif kaynağı olan meyve ve sebzelerin liflerini alabilmek için mümkün olduğu kadar çiğ tüketmek gerekir. Kabuklu yenebilen meyvelerin kabukları soyulmamalıdır. Ayrıca meyvelerin sularını sıkmak yerine kendilerini tüketmek daha sağlıklıdır. Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek) haftada en az 3 kez tüketilmelidir. Bu besinler bitkisel protein içerdikleri için çok sağlıklıdır.

PROTEİN TÜKETİMİNİ SINIRLAMAYIN

Yetişkin bireylerin kilogramları başına ortalama 0.8 gr. protein almaları gerekir. En zengin protein kaynağı yumurtadır. Yumurtanın proteini vücutta yüzde 100 emilir. İkinci protein kaynağı etlerdir; kırmızı et, tavuk, hindi ve balık. Kış mevsimi balık bol olduğundan haftada 3 kez taze balık tüketilmelidir. Balık sadece protein olarak değil, omega 3-6 yağ asitleri bakımından da iyi bir kaynaktır. Hangi et türü olursa olsun doğru pişirmek önemlidir. Fırın, ızgara veya tencere ile pişirme yöntemlerini tercih etmek gerekir.

EGZERSİZ YAPIN

Hareketsizlik metabolizma hızını yavaşlatan etkenlerin başında gelir. Egzersiz özellikle kış aylarında en çok ihmal edilen konuların başında gelir. Soğuk havanın da etkisiyle birçok bahane ile sürekli ertelenir. Oysa egzersiz metabolizmayı hızlandırmak için en etkili yollardandır. Egzersiz için mutlaka bir spor salonuna gitmek gerekmez. Hava koşullarının uygun olduğu zamanlarda yürüyüşler yapılabilir. Artık birçok evde yürüyüş bantları bulunuyor. Şimdi bu bantların dekor olmaktan çıkıp aktif olarak kullanılmasının tam zamanı. Yüksek tempoda dans ederek veya evde basit hareketler yapmak da faydalıdır.

Metabolizmayı hızlandırmak için öneriler
– Düzenli egzersiz ve dengeli beslenmeyi zaman zaman yapmayın. Bunları bir yaşam biçimine dönüştürmeye gayret edin.
-Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın. Kahvaltıyı atlarsanız metabolizmanız yavaş çalışır.
-Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Özellikle süt ürünlerini diyetinizde bulundurun. Bu, metabolizma hızınızı yüzde 10 artıracaktır.
-Harekeli olun. Gün içerisinde en ufak şeyleri dahi hareket etmek için bahane haline getirin. Merdiven çıkmak, ineceğiniz duraktan bir önceki durakta inip yürümek iyidir.
-Yemeklerden sonra kısa yürüyüşlere çıkmayı adet edinin.
-Kafeinli içecekler tüketin. Kafein, adrenalin seviyesini ve kalp basıncını artırdığı için metabolizmayı hızlandırır.
-Bol bol yeşil çay için. Yeşil çay kalp basıncını artırmadan metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
-Eğer 30′lu yaşlardaysanız günde en az 4-5 dakika yoğun tempoda egzersiz yapmaya çalışın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Maydonoz İle Zayıflama

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri