in

meyve ve Meyveler niçin önemlidir?

meyve ve Meyveler niçin önemlidir?

Önemli bir gıda grubu olan meyveler vitamin, mineral ve şeker bakımından oldukça zengindir. Gıda değeri açısından et, süt ve yumurtadan sonra gelir. Görünüş ve renk açısından da iştah açı­cıdırlar. Ayrıca, bol selüloz ihtiva ederler. Selülozun tamamı mide ve bağırsaklarda sindirilemez. Kalın bağırsakta büyük yer tutarak kabızlığa engel olur. Meyveler çeşitli tatlıların, pastaların ve reçellerin yapımında önemlidir. Taze ve saf meyve sulan bol vitamin içerdikleri için çok faydalıdır. Ülkemiz meyve açısından çok zengindir. Bu sebeple de halkımız arasında büyük vitamin eksikliklerine bağlı hastalıklar yaygın de­ğildir.

Meyveler susuzluğu giderir ve idrar söktürücüdürler. Yine içerdikleri su, vitamin ve mineraller ile ciltte tonik etkisi ortaya çıkar.

Meyveler ihtiva ettikleri lif sebebiyle organizmayı temizler, toksinler­den (zehirli maddeler) arındırırlar. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlen­mesinde önemli rolleri vardır.

Meyvelerdeki (muz, şekerpancarı, mısır, üzüm haricindeki) şeker frük-tozdur. Meyve şekeri de denilen früktozun kolay özümsenebilir olması yanında, kan şekerini yavaş ve zamanla yükseltmesi de diyet için avantaj­dır. Bedenimizin bu şekilde şeker ihtiyacını giderir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Çocuklarımızın beslenmesinde sütün önemi nedir?

Klasik metotların çıkmazı