in

Midenizi Bu Besinlerle Rahat Ettirin

Midenizi Bu Besinlerle Rahat Ettirin

Akşamları yenen ağır yemekler, tadı her ne kadar nefis olsa da midenizi rahatsız eden yiyecekler tüm geceyi uykusuz geçirmenize ve mide ağrısından kıvramanıza neden olabilir.  İşte midenizi rahat ettirecek besinler;

Karnabahar: Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından korur. İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının hammaddesi olarak kullanılmaktadır.

Lahana: Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırıp için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak bilinir. Dörtte bir lahanayı yıkayıp kalın şeritler halinde doğrayın. 1 kerevizi soyup doğrayın. 1 havucu temizleyip dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp sabah akşam suyunu için.

Patates: Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su, havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.

Elma sirkesi: Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.

Maden suyu: Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor. Aşırıya kaçmadan, haftada birkaç kez tüketin.

Ispanak: Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

Zeytinyağı: Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

Baklagiller: Fasulye, bezelye ve mercimekte bulunan bioflavionid maddesi, midenin koruma faktörünü artırıyor.

Muz: Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de arttırma özelliğine de sahip.

Kızarmış ekmek: Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.

Meyankökü: Güçlü bir mide koruyucusu olarak biliniyor. Yapılan son araştırmalara göre midedeki aşırı asitlenmeyi azaltıyor.

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

10 Besin İle Tok Kal!

Kış Günlerinin Vazgeçilmezi Olan Ispanağın 7 Faydası