in

Muhtesem gözükmek icin hazırlaması kolay oryantal güzellik iksirleri

Muhtesem gözükmek icin hazırlaması kolay oryantal güzellik iksirleri

Büyülü bakışlara, yumuşak ve pürüzsüz cilde sahip Doğulu kadınların duru ve gizemli güzelliklerini neye borçlu olduklarını hiç merak ettiniz mi? İşte size oryantal güzelliğin gün ışığına çıkan sırları…

Oryantal güzellik için bir günde neler yapabilirsiniz?

5 dakikada: Badem ağacı çiçeğinin suyuyla vücudunuzu ferahlatın ya da suyuyla yüzünüzü yıkayarak rahatlayın.Yasemin kokusu sürün.

1 saatte: Argan yağından saçınıza maske yapın. Böylece saçınızdaki kirden tamamen arınacaksınız. Saçınızı dinlendirin, durulayın ve sonunda şampuanlayın.
Tırnaklarınızamasaj yaparak elinizi iyice ovun. Avuç içlerinize ve her bir parmağınıza yuvarlak hareketler yaparak onları dinlendirin.

Yarım günde: Vücudunuzu iyice temizledikten sonra kına dövmesi yaparak hoş bir görünüme kavuşabilirsiniz. Kınayı ve dövme kalıplarını tüm aktarlarda bulmanız mümkün.

1 günde: Gün boyunca tüm hamam rituellerini ihtiyacınıza göre uygulayarak kirden arınabilir, kendinizi daha rahat ve ferah hissedebilirsiniz.

Peeling için…
Defne sabunu ve kahve

1 adet defne sabunu
50 gr kahve
1 temizlik eldiveni ya da sünger
1 tatlı kaşığı gül yağı

Hazırlanışı: Elinize bir miktar kahve alın (iri çekilmiş) ve önceden nemlendirmiş olduğunuz cildinize sürün; cildinizi yuvarlak hareketler yaparak ovun, durulanın. Ardından defne sabunuyla vücudunuzu köpürtün ve tekrar durulanın. Son olarak da gül yağıyla vücudunuzu nemlendirin.

Parlak saçlar için…
Killi çamur (Rhassoul)

200 gr kuru kil ya da şifalı çamur
Sıcak su

Hazırlanışı: “Rhassoul”, killi toprak sulandırılarak ya da kurutulmuş şifalı çamur parçaları eritilerek elde edilir. Bunu hazırlamak için kili ya da çamuru dikkatli bir şekilde suda karıştırın. Bu karışım bir süre sonra yumuşak bir hale gelir. Ardından vücudunuza sürün, aynı zamanda saçınıza ve yüzünüze de uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika vücudunuzda bekletin. İşlemin bitiminde, vücudunuzu temiz suyla durulayın. Böylece cildiniz kirden arınacak, saçlarınız daha parlak ve canlı görünecek.

Cilt bakımı için…
Argan yağı

Bir şişe argan yağı

Hazırlanışı: Bol miktarda E vitamini içeren argan yağı, Fas zeytin ağacından elde ediliyor. Derinin yaşlanmasını önleyen ve çatlamış derinin çabuk iyileşmesini sağlayan bu yağ günümüzde cilt ve vücut kremi yapımında kozmetikte kullanılıyor. Siz de bunu aktarlarda bulabilirsiniz. Bulamadığınız taktirde saf zeytinyağı kullanmanız da mümkün. Bu yağı vücudunuza uygulamadan önce ovucunuzun içinde biraz ısıtın. Sonra ayak parmaklarınızdan başlayarak iki ayağınıza iyice yedirin. İki elinizle yuvarlak hareketler yaparak bacağınızı ve kaslarınızı iyice ovun. Daha sonra göğüs kısmınıza geçin. Omuzlarınızı iyice ovalayın.
İki elinizi ensenize koyarak parmak ucunuzla masaj yapın ve daha sonra baş tarafınıza doğru gelerek, yuvarlak hareketlerle masaj yaparak rahatlayın. Dilerseniz bu yağı yıkamadan pamuklu bir gecelik giyerek uyuyabilir ve sabah duş alabilirsiniz. Ya da yarım saat vücudunuzun yağı emmesini bekledikten sonra yıkanabilirsiniz.

Hazırlaması kolay doğal iksirler

Saçlarınıza ve cildinize doğal bir güzellik verecek geleneksel balsam ürünlerini siz de hazırlayabilirsiniz. İşte evde yapabileceğiniz doğal reçeteler…

Badem yağı ve balla el-tırnak maskesi

Malzemeler: 1 ya da 2 kap argan ya da badem yağı, 1 kap bal

Hazırlanışı: Sağlıklı ve güzel tırnakların iyi beslenmeye olduğu kadar bakıma da ihtiyacı vardır. Bunun için, elinizi sıcak suyun içine koyarak, birkaç dakika bekletin ve yumuşamasına izin verin. Daha sonra tırnaklarınızı ve elinizi iyice kurulayın. Bal ve yağı karıştırın; ardından 5 dakika boyunca elinizi içinde bırakın. Birkaç dakika ısıtıp nemlendirdiğiniz sıcak havluya elinizi ve tırnaklarınızı sarmadan onlara önce masaj yapın. Elinizde fazla yağ varsa, fazlalığı alıp tekrar masaj uygulayın.

Ferahlatan yasemin parfümü

Malzemeler: 1 damla yasemin esansı, fındık özü nemlendirici bakım kremi

Hazırlanışı: Nemlendirici krem ile yasemin kokusunu birbirine iyice karıştırın. Kulağınızın arkasına bu kokuyu sürün. Böylece kendinizi daha ferah hissedebilirsiniz.

Argon yağından yapılmış saç maskesi

Malzemeler: l şişe argon yağı

Hazırlanışı: Elinize bir miktar argon yağı alarak saçınıza tamamen uygulayın. Doğulu kadınlar gür ve parlak saçların sırrının, saç derisine yağlarla masaj yapılmasında saklı olduğuna inanıyorlar.

Saçınızı baştan aşağı iyice tarayın. Böylece yağ iyice saç tellerine işler. Ardından saçınızı bir havluya sarın ve bir saat boyunca bekletin. Son olarak saçınızı yıkayın ve kurulayın. Bu uygulama saçınıza parlaklık, esneklik ve canlılık kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

Şehrazad makyajı

Malzemeler: 1 şişe doğal sürme, 1 şişe gül suyu

Hazırlanışı: Ucunda sürme bulunan çubuğu gül suyunun içine batınn ve gözlerinize kalem çeker gibi sürün. Gözünüze sürme çekmek gözlerinizi daha canlı ve iri gösterecektir. Son olarak göz kapaklanızın üzerine koyu renkte toz pudra sürün.

El ve ayaklar için kına dövmesi

Malzemeler: 100 gr kına, 1 bardak su, yarım limon

Hazırlanışı: Öncelikle rengin daha canlı görünmesi için dövme yapacağınız bölgeye limon sürmelisiniz. Kınayı bir miktar suyla karıştırarak yoğunluğunu azaltın. Yarı sıvı haline gelmesini sağlayın. Sevdiğiniz desen ve motifi çizin ve en az 3 saat hiç dokunmadan bekleyin. Böylece renk ve dövme daha kalıcı olacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Saçı sık sık yıkamayın!

Sağlıklı ve bakımlı tırnakların sırları