in

Neyi, nasıl yemeliyim? (Saç sağlığı)

Neyi, nasıl yemeliyim? (Saç sağlığı)

Ortalama Amerikan beslenme şeklinden uzak dur­mak, saç dökülmesine karşı en iyi savunma şekil­lerinden biridir. Hindi, tavuk, balık, kırmızı et (sadece ara sıra) ve soya ürünleri gibi protein kay­nakları; meyve, sebze ve fasulye çeşitlerinden alman kompleks karbonhidratlar; zeytin yağı ve aşağıda listelenen bazı kuru yemişlerden çıkarılan tekli doymamış yağlar arasında kurulan bir denge, saç kaybına karşı etkili bir beslenme şeklini size sağlayacaktır. Uygun bir beslenme şeklini izleye­rek, saç kaybına karşı ilaç ya da bitkisel terapiler kullanırken başarı şansınızı oldukça artırabilirsiniz. KARBONHİDRATLAR
Çokça meyve, sebze ve fasulye çeşitleri yiyin.

Patates, makarna ve ekmeği düzenli bir şekilde yemeyin. Bunlar direkt olarak glikoza dönüşür ve vücut şekeriniz önce hızla yükselir ve sonra düşer­ken, ensülini dramatik seviyelere çıkarır. Bu durum hormonal fonksiyonların düzgün işleyişini tehli­keye atar. Bu yiyecekleri diyetinizde asgari miktar­larda bulundurun.

Tekli doymamış yağlar
Sadece aşağıdaki yağları, ya meyve/kuruyemiş gibi bütün halinde ya da ekstre edilmiş şekilde tüketin: ekstra zeytin yağ, badem, avokado, macadamia fındığı, cashew, fıstık, pecan ve fındık yağları.

Alkol
Alkol az miktarda kullanılmalıdır; günde bir içki­den fazlası tavsiye edilmez. Fazla alkol tüketimi, çinko, folik asit, C ve B vitaminleri gibi yaşamsal besleyicileri vücuttan çalar. Alkol bir diüretik gibi davranır ve vücutta ciddi su kaybına neden olabilir;
bu da kafa derisinin durumunu, dolayısıyla saç çıkmasını doğrudan etkiler. Alkol ayrıca, kan şekeri seviyelerine ve hormonlara da zarar verir.

Kafein
Kafeini sınırlı miktarda alın. Kafeinin uzun süre boyunca alımı, vücutta B ve C vitaminleri, çinko ve potasyum eksikliğine yol açar. Bu durum, kan dolaşımındaki yaşamsal önem taşıyan besinlerin tüketilmesine neden olacak şekilde adrenalin bez­lerini zorlar, bu da DHT seviyelerine ters etki eder.

Nikotin
Nikotin kullanımından kaçının. Vücudun önemli besinlerini tüketir ve uzun süre kullanımı adrenalin bezlerinde aşırı zorlanmalara neden olur.

Kan şekerinizi dengede tutun
* Eğer fazla kilolu değilseniz, vücudunuz en­sülini daha etkili kullanır.
* Günde beş ya da altı öğün yiyin: kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri ve her öğün ara­sında hafif bir şeyler yiyin; arzu edilir ya da ihtiyaç duyulursa gece de atıştırın.
* Bir şey yemeden üç saatten fazla süre geç­mesine izin vermeyin.
* Rafine ve işlenmiş yiyeceklerden kaçının. Bütün ve doğal yiyecekler vücut tarafından daha yavaş ve eşit bir şekilde kullanılır, bu da istikrarlı şeker seviyelerine imkan sağlar.
* Pasta, kurabiye, börek, dondurma, şeker, konserve meyve ve benzeri rafine şeker içeren tatlı ve yiyeceklerden uzak durun.
* Sebze, yulaf ve meyvelerdeki gibi çözü­nebilir lifler, bağırsaklarınızın glikozu (şe­keri) istikrarlı ve eşit bir şekilde emmesine yardım eder.
* Tuz alımını azaltmanız, kan şekeri seviye­lerini düşürür.
* Egzersiz, kan şekeri seviyelerini düşürür.
* Stres, kan şekeri seviyelerinde oynamalara neden olabilir.
* Kan şekeri seviyeniz aşırı düşerse ve ser­semlik, baş dönmesi, kusacak gibi olma his­leri duyarsanız, bir su bardağı portakal suyu için. Neredeyse anında kan şekeri seviyenizi yükseltir ve birkaç dakika içinde de semptomların yok olmasını sağlar.
Dr. Sears, beslenmenizde şekeri dengeleyici etkiye ulaşmak için her öğünde yüzde 30 protein, yüzde 40 kompleks karbonhidrat ve yüzde 30 tekli doymamış yağ yemenizi önermektedir. Kilonuza, vücut kütlenize ve hareket seviyenize bağlı olarak özel protein ihtiyacınızı hesaplamayı gösteren The Zone adlı kitaptaki formüllerle diyetinizi daha da rafine hale getirebilirsiniz.

30-40-30 oranlarını kullanarak dengeli beslen­meye bugün başlayabilir, saç kaybını önlemede destekleyici bir iç ortam yaratabilir ve tüm vücut sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Düşük yağ ve dengeli şeker içeren diyetle saç kaybının önlenmesi

Bitkisel tedavilerin gücü