in

Ödem gideren diyet

Günlük hayat ve beslenme düzeni içinde yapılan bazı hatalar dolaşım bozukluğuna ve buna bağlı olarak vücutta ödem birikmesine neden oluyor. İdeal kilosuna yakın olanlarda ödem daha geçici bir sorun olurken beden kitle indeksi 30’un üzerinde olanlarda ise kalıcı hale gelebiliyor. Ödem problemini çözeceğini iddia eden bitkisel karışımlar ve bazı ilaçlar ise bu sorunun daha da kalıcı olmasına neden oluyor. Hızlı kilo verdiren şok diyetler ya da günün modası protein yüklü beslenme modelleri de ödemi hızla artırıyor. Hem bedensel sıkıntı veren hem de tartıda artışa neden olarak moral bozan ödemden kurtulmanın yollarını Diyetisyen Nil Şahin Gürhan’a sorduk. Vücutta su dağılımının, kas hücresinde ve kullanılan bölgede dengeli şekilde olması gerekiyor. Ancak aşırı kilo, stres, toksin maddelerin artışı gibi çeşitli nedenlerle vücudun lenf kanalları tıpkı İstanbul trafiği gibi tıkanıyor ve vücuttan atılması gereken su atılamayarak ödeme neden oluyor.

Ödemsiz vücut için uzak duracaklarınız:
● Raf ömrü uzun yani katkı madde içeriği yüksek yiyecekler● Konserve gıdalar● Turşular● Aşırı çay ve kahve● Asitli ve kafeinli içecekler● Aşırı soda

MUTLAKA YAPIN
● Düzenli yaşayın.● Stresten uzak durun.● Sağlıklı beslenin.● Her gün en az iki litre su için.● Hareket edin. Hiçbir şey yapamıyorsanız her gün bir saat yürüyün.● Çay, kahve ve asitli içecekleri sınırlı tüketin.● Alkolü ölçülü için.● Günlük beslenmenizde protein, karbonhidrat, süt, yoğurt, sebze ve meyveyi dengeli tüketin.● Günde bir avuç kavrulmamış kuruyemiş yiyin.● Yaz meyvelerini menünüze ekleyin.● Her gün taze kuruyemiş tüketin.● Katkı maddesi içeren gıdalardan uzak durun.● Yemeklerinizi fazla yakmadan pişirerek ödem artıran toksinlerden kurtulun.● Zeytinyağlı hazırlarken önce sebzeleri haşlayıp yağını sonradan ekleyin.

SAKIN YAPMAYIN
● Ödem söktürücü bitki karışımlarını içmeyin.● Doktora danışmadan ödem söktürücü ilaç kullanmayın.● Ödeme karşı bilinçsiz masaj yaptırarak vücudunuzun morarıp ödem toplamasına neden olmayın.

ÖDEM ERİTEN DİYET LİSTESİ için tıklayın…

Yaprak ÇETİNKAYA

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Selülitten kurtaran 3 diyet listesi

Yağ yaktıran içecek