in

Ofiste beslenme yöntemleri

Ofiste beslenme yöntemleri

Ofis hayatı yaşayan insanların en büyük dertlerinden birisi aldıkları kilolar olmuştur sevgili Arkadaşlar. Kiloları engellemenin en önemli yolu beslenmeden geçiyor. Beslenme yanlışlarından uzak durarak ve beslenmenize dikkat ederek kilo almadan sağlıklı bir ofis yaşantısı sürdürebilmeniz mümkün olacaktır.

Ofiste sağlıklı beslenmenin sırlarını Prof. Dr. Sevinç Yücecan anlatıyor.

Ofiste beslenme yöntemleri

Atıştırmalıkları tüketirken, 4 ana besin grubunda yer alan (süt ve ürünleri-et, yumurta, kuru baklagil-sebze ve meyveler-tahıllar) besinler olmasına dikkat edin ve bu besinleri önerilen düzeylerde tüketin. Meyveleri, sebzeleri ve bunlardan elde edilen sebze ve meyve sularını, süt, ayran ve yoğurdu ve tam tahıl ürünlerinden yapılmış besinleri atıştırmalarınızın arasına katmak sağlıklı beslenmenizin bir parçası olabilir. Örneğin; kuru üzüm veya kayısı gibi kuru meyveler, elma, armut, mandalina, portakal, kivi veya muz gibi meyveler, sebzeler, tam tahıl ekmekten hazırlanmış sandviç (Hazırladığınız sandviçlerinizin içine haşlanmış yumurta veya tavuk, peynir, dilimlenmiş elma, biber çeşitleri, salatalık ve domates koyabilirsiniz.) gibi besinleri önerilen düzeylerde tüketebilirsiniz. Tüm bu besinlerin yanında yoğurt yiyebilir, süt, ayran, yüzde 100 meyve suyu içebilirsiniz.

Besin Çeşitliliğine Dikkat!

Diyetinizi daha besleyici ve zevkli kılmak için tek yönlü atıştırmak yerine her besin grubundan atıştırmalık besin seçin. Değişik renklerin yer aldığı bir ara öğün besin çeşitliliğinin iyi bir göstergesidir. Tam tahıl ürünü ve süt, yoğurt veya sütle karıştırılmış meyve veya meyve suyu, yoğurt ve taze meyveler, peynirle süslenmiş elma veya armut dilimleri, süzme peynir veya yoğurt ile birlikte çiğ sebzeler sağlıklı atıştırmalıklara çok iyi bir örnektir.

Ne Kadar Bilinçlisiniz?

Kendinizi kötü hissettiğinizde, sıkıldığınızda atıştırma isteğinizden kurtulun. Bu tür zamanlarda yeme isteğinizi yürüyüşe çıkarak veya başka bir aktivite yaparak gidermeye çalışın. Farkında olmadan, bilinçsizce yapılan bir atıştırma sizin çok fazla yemenize neden olabilir. Böyle durumlar, televizyon seyrederken veya herhangi bir işle uğraşırken olabilir, dikkat edin.

Gereğinden fazla tüketilen her besinin vücutta yağa dönüşeceğini unutmayın. Evinizde, iş yerinizde veya açlığınızı yatıştırmak zorunda kaldığınız herhangi bir yerde lezzetli, besleyici ve tüketime hazır çeşitli ve sağlıklı atıştırmalıkları elinizin altında bulundurun. Böylece, parayla satış yapan otomatik makinelere veya en yakındaki marketlere bağlı kalmamış olursunuz.

Ana Öğünler Atıştırma Değildir

Öğün atlama, ihtiyaç duyulan besin gruplarından ve besin ögelerinden bir yetersizliğe, bir sonraki öğünde ise daha fazla besin tüketmeye neden olur. Öğünlerde besin ögelerinin dağılımı ne kadar dengeli olursa metabolizmanın da o kadar düzenli çalıştığı bilinmektedir. Uzun aralıklarla beslenmede vücutta yağ birikimi artar, bu durum kan yağları (kolesterol ve lipit) düzeyini artırarak kalp hastalıkları ve diyabet oluşum riskini artırır. Sağlıklı vücut ağırlığınızı korumak güçleşir.

Kalori Hesabı Önemli

Fiziksel aktivite ile yediğinizi dengede tutun. Tükettiğiniz besinlere ve fiziksel aktivitenize dikkat etmezseniz yediğiniz atıştırmalar veya yemekler günlük ihtiyacınızın çok üstüne çıkabilir, sağlığınız olumsuz yönde etkilenir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Spor yaparken beslenmek çok önemli

Anason çayının faydaları nelerdir