in

Öğün Kaçırıp Diyeti Bırakmayın!

Öğün Kaçırıp Diyeti Bırakmayın!

Aşırıya kaçıp diyeti bozduğunda sakin ol. Tekrar dengeyi sağlamak için asla geç değildir.

Bizi kandıramazsın. Evet, sağlıklı besleniyorsun. Buzdolabın taze sebze ve meyvelerle dolu. Dışarıda yediğin zaman hep somon sipariş ediyorsun. Ama bir gün su ısıtıcın bozuluveriyor. Evde kahvaltı edemeden çıkıyorsun. Ofiste erkenden toplantı var ve aceleyle arkadaşının ikram ettiği kekten yemek durumunda i kalıyorsun. Akşam oluyor ve bozulmuş salata malzemelerini attığın için bir bira ve bir paket Cheetos’la akşam yemeğini geçiştiriyorsun… Bunun gibi durumlar hemen hemen her kadının başına gelir. Ancak bu durum diyetini ebediyen bozduğun anlamına gelmez. Diyetteyken bir günlüğüne de olsa yememen gereken şeyleri yiyerek günah işlediğin zaman, kurtuluşu senin için hazırladığımız altı adet kutsal ipucunda bulacaksın.

GÜNAH: KAHVALTI ZİYAFETİ
Kahvaltın koca bir bardak Latte ve muzlu muffin’den oluşuyordu: 1.000 kalori. Yani günlük alman gereken kalorinin neredeyse üçte ikisini sabah 10.00′dan önce almış oldun.

TELAFİ: Öğle yemeğin için tam tahıllı iki dilim ekmek arası sebzeli ve hindili sandviç
Karbonhidrat almayı unutmamalısın. Kahvaltıda yediğin muffin lif yönünden pek zengin değildi ki bir günde alman gereken lif miktarı 25 gram. Bu sandviçte ise üç ile beş gram arası lif bulunuyor ve çok düşük bir yağ oranına sahip. Sabahki muffin (25 gr) ve Latte’den (15 gr) iki Öğünde alman gereken yağı almıştın zaten. O yüzden koyu yeşil lifli besinlerden biriyle güne devam etmende fayda var; marul gibi. Sandviçine salatalık, Brüksel lahanası ve domates ekleyebilirsin. Besin değeri ve lif oranı yükselmiş olur. Ohio Cleveland Ciinic Foundation’da Beslenme Bölümü Başkam Doktor Cindy Moore: “Sabah, diyetine aykırı olarak çok fazla yemenin tek avantajı günün erken saadetinde çok fazla acıkmaman dır.”

GÜNAH: BÜTÜN ÖĞÜNLERİ ATLAMAK
Kahvaltıda tost, öğlen bir avuç dolusu M&M’s, birkaç kurabiye ve bir elma, Doritos, iki fincan kahve. Uzun lafın kısası bol kaloriye rağmen sıfır besin.

TELAFİ: Düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir aksam yemeği.
İyi haber: Gün boyunca minik şeyler yiyip durduğun için şişkinlik hissetmiyorsun. Kötü haber: O minik atıştırmalıklarla beslenmeye çalıştığın için günün sonunda sandığından da fazla kalori ve yağ yüklendin. Ayrıca da yeterince karbonhidrat aldın. O yüzden büyükçe bir salata kâsesini proteinli yiyeceklerle doldur (ızgara tavuk ya da balık gibi). Yanma da gün boyunca eksik kalanları telafi edebilmek için sebze ekle.

GÜNAH: ÖĞLE YEMEĞİNDE FAST FOOD
Ayaküstü yediğin çift katlı cheeseburger ve patates kızartmaları şişkinlik hissetmene neden oldu.

TELAFİ: Akşam yemeği için tavuk dilimleri ve fasulye ile süslenmiş devasa bir salata.
Buradaki asıl problem fazla miktarda sodyum almış olman. Yaklaşık olarak 3/4 tatlı kaşığı tuz yedin ki bu bir günde alman gereken miktarın yüzde 75′i eder. Bu andan itibaren yiyeceğin hiçbir şey almış olduğun ekstradan tuzu gideremez ancak en azından vücudunun dengesini tekrar bulmasını sağlayabilirsin. İçlerindeki tuz oranı çok düşük olduğu için taze sebze yemek iyi bir başlangıç olacak. Tavuk, protein içerdiği için kendini yeterince doymuş hissedeceksin. Fasulyelerden ise sindirim sistemini tekrar düzene sokmaya yetecek kadar lif almış olacaksın (125 gr’da 7gr lif). Salatanı süslemek için biraz zeytinyağı ve sirke kullan.

GÜNAH: KIZLAR GECESİ OBURLUĞU
Bol yağlı ve kalorili pizza ve bira gecesine 12 saat kaldı.

TELAFİ: Öğünlerini zamana göre böl ve yönet
Moore, “Ne yediğin önemli değil sadece her zamankinden daha az ye yeter. Daha sonra fazlaca alabilmek için kahvaltıda alacağın kalori miktarını azalt” diyor, öğlen yemeğinin yarısını ye. Diğer yansını ise akşam çıkmadan önceye. Böylece iştahını kapamış olacaksın. Çünkü hiçbir şey yemezsen akşam yemeğinde açgözlülük yaparsın.

GÜNAH: BARLARIN HAPPY HOUR UYGULAMASI SENİ YENDİ
Biraz şarap ve peynir için uğradığın barda şarabın devamı geldi. Akşam yemeğinde alınacak kalorilere yer kalmadı.
TELAFİ: Bir kâse vejetaryen çorba bir elma.
Bu öğünle yeterince protein (peynir) ve karbonhidrat (şarap) almış oldun. O yüzden bundan sonraki seçimlerine dikkat etmen gerekiyor, Tufts Üniversitesi’nde Beslenme Uzmanı Kathleen Cappellano dışarıda yediğin zaman eksik kalan şeylere özen göstermen gerektiğini söylüyor. Yani meyve ve sebzeye ağırlık vermelisin. Çorbayı hazırlarken az tuz kullanmaya özen göster ve yemeğin yanında büyük bir bardak su içki alkol sonrası su kaybını giderebilesin. Unutma ki fazla su kaybı baş ağrısı yapar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Ünlülerin Zayıf Kalma, İncelik Sırları

Maurers ile zayıflama nasıl olur ?