in

Orgazm sorununa çözüm

Orgazm sorununa çözüm

Hem uyarılmanızı, hem de ilişkinizin kalitesini ve aldığınız zevki arttırabilecek egzersizlerle, orgazm sorununu çözmenizin mümkün olduğunu belirtmek istiyorum.

Kegel egzersizlerini düzenli olarak uygularsanız, zaman içinde alt karın ve kalça bölgesinde yer alan adale gruplarını istemli kullanmayı öğrenebilirsiniz. Bu sayede hem uyarılmanızı güçlendirebilir, hem de ilişki sırasında daha aktif rol alabilirsiniz.

Orgazm olmayı engelleyen faktörler
Maalesef kadınların yaşadıkları her cinsel birliktelik, orgazm ile sonuçlanamayabilir. Bu sorunun temelinde büyük oranda partner kaynaklı nedenler yatar. Onu yeterince çekici bulamamak, partneri tarafından yeterli uyarılmamak, partnerlerin deneyim ve bilgi eksiklikleri, uyumsuzluk gibi nedenler orgazmı güçleştirir.

Kadınlar cinsel ilişkide aktif rol alarak, orgazmını sağlayacak hareketleri yanlış anlaşılırım korkusu ve utangaçlıklarından dolayı yapamaz; bu da her iki tarafı da yaşanacak keyiflerden mahrum eder. Yaşanmış kötü deneyimler, iş stresi, yeterli gelememe korkusu, bedenine güvenememe, beğenilme kaygıları, aşırı yorgunluk gibi psiko-sosyal nedenler, orgazm olmayı güçleştirir.

Sigara kullanan bireylerde damar sertliği ve küçük damarlarda dolaşım yetersizliği oluşabileceğinden yoğun sigara kullanımı olan 38 yaş üzeri kadınlarda, klitoral kan dolaşımında azalmaya bağlı olarak orgazm güçleşebilir. Yüksek yağ oranlı gıdaları çok tüketenler de aynı problemi yaşayabilir.

Vajinal akıntı nedeniyle hassaslaşan vajinal duvarların ağrılı olmaları da orgazmı engelleyebilir. Travmalı doğum yaşayan ve oluşan vajinal yırtıklar doğru ve yeterli tedavi edilmemiş kadınlarda cinsel ilişkiden keyif alamama sorununu ortaya çıkarabilir. Anatomik yapısı gereği klitoris ve G noktası gibi bölgelerin, partnerin bedeni ve penisi ile teması zor olan kadınlarda da orgazm sorunu ortaya çıkabilir.

Orgazm olmak için yapılabilecekler
Spor yapmak, vücuttaki testosteron hormonunu yükselteceğinden cinsel istekliliği (libido) artırır. Zayıf bireylerde de erojen bölgelerin uyarımı kolaylaşacağından; orgazm, da kolaylaşır. Orgazm yaşamak isteyen kadın, öncelikle kendini tanımalıdır. Bu tanıma süreci bedensel olduğu kadar; olabildiği ölçüde psikolojik yönlü de olmalıdır. Kadın, bedeninde bulunan erojen bölgeleri; nerelerde yer aldıklarını, kendi bedeninde baskın olan noktaları ki -her kadında farklıdır- keşfetmelidir. Kadınlar cinsel temas sırasında vajinal bölgede yer alan kasları doğru ve yeterli kullanarak, uyarılma noktalarına teması ve hissedişini artırabilir. Bu amaçla kegel egzersizlerini kullanmak büyük fayda sağlar.

Kegel egzersizlerinin faydası
Kegel egzersizleri alt karın ve kalça bölgesi (perine) kaslarını çalıştıran egzersizlerdir. Bu egzersizlerin tıpta ilk kullanım sebebi, kadınlarda idrar kaçırma problemlerini azaltmak olsa da kegel egzersizleri sırasında çalışan kas gruplarının, cinsel ilişki ve orgazmda da rol aldığının fark edilmesi ile egzersizler, orgazm problemlerinde de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Kegel egzersizleri ile vajinayı dış dudaklar hizasında ve iç dudaklar hizasında çepeçevre saran adaleler ile perine denilen kalça tabanını oluşturan adaleler çalıştırılır. Böylece bu adalelerin güçlenerek, ilişki sırasında penisi sıkıca sarması sağlanır. Ayrıca, egzersizler sayesinde bu adale ve çevresindeki kan dolaşımı güçlendiği için uyarılma kolaylaşır.

Kegel egzersizlerini düzenli olarak uygularsanız, zaman içinde bu adale gruplarını istemli kullanmayı öğrenebiliriz. Bu sayede hem uyarılmanızı güçlendirir, hem de ilişki sırasında daha aktif rol alabilirsiniz. Kegel egzersizlerinin temelinde bu adale gruplarının belli aralarla kasılıp, bir süre kasılmış vaziyette tutulup, gevşetilerek kullanılması yatmaktadır.

Kegel egzersizleri nasıl yapılır?
Burada bahsedilen adalelerin başında vajinayı dışarıdan çepeçevre halka şeklinde saram kas grubu ile hemen iç tarafta ilk kas grubuna paralel kas grubu ve vajina ön duvarı ile idrar yollarını destekleyen kas grubu gelir. (Bu alan G noktasının da yerleşim yeridir.)

Bu kas gruplarını çalıştırmak için şu hareketler denenebilir.
• İdrar yaparken idrarınızı bir anda yarıda kesin ve tutun. Bu sırada kullandığınız adale grubu, vajina ön duvarını ve idrar yollarını destekleyen gruptur. Ardından idrarınızı bırakarak, bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayın.
• İki parmağınızı vajina girişine bir miktar içeri girecek şekilde yerleştirin. Bu vaziyetteyken, vajinanız ile parmağınızı sıkmayı deneyin. Parmağınızı sıkıca kavrayıp bırakın. Bu işlem, kasları çalıştırarak güçlendirir. Aynı zamanda klitorisin kanlanmasını artırır.
• Parmağınız girimdeyken; önce parmağınızı vajinanızı kullanarak, dışarı itmeye çalışın; ardından sadece vajinal kaslarınız ile içeriye çekin.
• Bu adalelerin yerini ve nasıl kullanılacaklarını öğrendikten sonra aynı işlemi yere çömelmiş vaziyette sanki vajinanın girişinde bir kalem tutmuş gibi düşünerek dizlerinizin üzerinde tekrar edin.
• Sırt üstü yatar vaziyetteyken alt karın ve kalça kaslarınızı kullanarak vajinanızın girişinde ve düz durur vaziyette olduğunu farz ettiğiniz bir kalemi yukarı doğru kaldırırmış gibi düşünerek, bu hareketi tekrar edin.
• İki parmağınız vajinanın girişinde ve onları sıkıca kavramış vaziyetteyken alt karın kaslarınızı kullanarak, parmağınızı klitorise yönlendirmeye çalışın.

Her maddede yazan hareket, 10 defa yapılarak, 1 set; 3 set ise 1 seansı oluşturur. Gün içinde hekiminizin size önereceği sıklıkta bu egzersizleri tekrar edebilirsiniz. Adale gruplarının kullanılmasını ve duyarlılığının sağlanmasını öğrenmede jinekoloğunuzdan yardım alabilirsiniz.

Kegel egzersizleri anatomik olarak bir güçlenme sağlayarak, faydalı olsa da yapısal olarak belirgin farklılığı olanlar ve normal doğumda kalıcı hasar görmüş kadınlara, hekimleri tarafından gerekli görüldüğü koşullarda klitorisi içeren ve uyarılmayı kolaylaştıran aynı zamanda vajinayı daraltarak uyarılmayı kolaylaştıran vajinoplasti ameliyatları uygulanabilir. Bu operasyonlar sonrası Kegel egzersizlerinden daha hızlı ve güçlü sonuçlar alınarak orgazm olamama sorunu çözülebilir.

Kegel egzersizleri fayda sağlamaz ise
Her ne kadar Kegel egzersizleri ile ciddi başarılar elde edilebilse de orgazm olamama sorununun en önemli nedenlerinin altında psikolojik hazırlık yetersizlikleri yatar. Bu nedenle bu egzersizleri her kadının uygulaması tavsiye edilse bile bu egzersizleri uzun süre uygulamaya rağmen sorunun çözülmediği durumlarda, psikolojik danışmanlık desteği alınmalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Seks güzelleştirir!

Cinsel hayatı canlandırma