in

Oruçla gelen performans kaybı hakkında bazı bilgiler

Oruçla gelen performans kaybı hakkında bazı bilgiler

Clinica Gayrettepe Başhekimi ve Türkiye Futbol Federasyonu Dopingle Mücadele Komitesi Üyesi Aile Hekimi Uzm. Dr. Eren Eroğlu, ramazan ayı boyunca spor yapmanın olumlu ve olumsuz etkilerine değinerek, yapılması gerekenleri anlattı.

Oruç tutma ile spor arasındaki bağlantı nedir? Normal beslenme koşullarında, spor yapmanın yaratacağı metabolik değişiklikler çok iyi bilinmekle birlikte; oruç tutarken yapılan spora vücut ne cevap verir bilimsel olarak fazla değerlendirilmemiştir. Buna karşılık dayanıklılık gerektiren sporları yapan atletlere dair yapılan kısıtlı sayıdaki araştırma bize yol gösteriyor. Oruç tutarken spor yapmak konusunda ne önerirsiniz? Hem benim hem de bu çalışmaları yapanların ortak görüşü; oruç tutan sağlıklı genç insanlar eğer iyi eğitilmiş ve ne yaptıklarını biliyorsa çok ağır olmayan günlük egzersizleri bir sağlık problemi yaşamadan yapabilirler. Buna karşılık profesyonel sporcular ya da yarışma sporu yapanlar bu süre zarfında oruç tutarlarsa ya sağlık sorunu yaşayacaklarını ya da performanslarının düşeceğini bilmeliler. Bir futbolcu oruçlu olarak maça çıkarsa performansı mutlaka bundan etkilenir mi?
Yapılan çalışmalar fizyolojik olarak sağlıklı bir insanın 12 saatlik oruçtan sonra, çok sıcak olmayan uygun hava koşullarında, bir saatlik zorlu bir egzersizden olumsuz olarak etkilenmediğini göstermektedir. Bu bir futbol maçı için de geçerli kabul edilebilir. Aynı çalışmalar, bu sporcuların sağlıkları bozulmasa bile performanslarının düşeceğini söylemektedir.

Sizce maçtan hemen önce iftar açmak doğru mudur?

Sporcu; susuzluğunu giderecek kadar yeterli sıvıyı almalı ve sıvı ihtiyacının geri kalan kısmını da maç sırasında tamamlamalıdır. Bu sırada alacağı sıvı, maç süresince kaybettiklerini de kapsamalıdır. Enerji içinse bir meyve, bir miktar kompleks karbonhidrat yenilmeli ve iftarın devamı daha sonraya ertelenmelidir.

İftar ve sahurda sporcuların öncelikli olarak neler yemesi gerekir?

İftar ve sahurda neler yenileceği, o günün yarışma günü olup olmadığına göre değişir. Oruç tutarlarsa profesyonel sporcuların yarışmada performanslarının düşük olacağı unutulmamalıdır. Ramazan diyeti, sporcu için normal günlük diyete göre pek büyük farklılık göstermez. Sporcuların yüksek fiziksel aktivitelerinden dolayı daha fazla sıvıya ihtiyaç duydukları da unutulmamalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Madonna'nın sporu hakkında bazı bilgiler

Yorulmadan zayıflamanın yolları idealdiyet'de