in

Saç Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Saç Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Daha bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak için, yıkarken onları uzun uzun durulayın. Bakım kremlerini sadece saçlarınızın ucuna sürün ve onları mutlaka ahşap, el yapımı bir tarakla tarayın.. Etkileyici ve sağlıklı saçlara kavuşmak için yapmanız gerekenler çok basit. İşte 5 maddede hayallerinizi süsleyen saçlara kavuşmanın yolları;

Saçlarınız çok kuruysa; şampuanı sadece ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularken incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizlemek için yeterlidir. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlersiniz. Şampuanladıktan sonra saçlarınızı iyice durulayın. Eğer başınızda şampuan artığı kalırsa, saçlarınız matlaşır ve kurur. Şampuanlamak için harcadığınız sürenin üç misli süreyi durulamak için kullanın. Saçlarınızın durulandıktan sonra gıcırdar gibi olması gerekiyor.

En iyisi soğuk su

Saçlarınızı ılık su ile durulayın. Saçlar, çok sıcak suyu sevmezler. Ilık su, saçların zarar görmemesi için idealdir. Hatta başarabilenler, saçlarını soğuk su ile yıkamalıdır. Soğuk su, saçların parlamasını sağlar.

Islak saçlar, hafifçe şiştikleri için çabuk kırılabilirler. Taramak için ayrık dişli, kauçuk veya ahşaptan, el yapımı bir tarak kullanın. Ucuz plastik tarakları tercih etmeyin.

Her gün yıkanan saçların daha çabuk yağlandığıyla ilgili masalları unutun. Eğer kendinizi daha bakımlı hissedecekseniz, her gün duş alabilirsiniz. Önemli olan, yumuşak bir şampuan kullanmanız. Şampuanı saçınızda bekletmeyin ve hemen yıkayın.

Saç kremini, saçın aşağı sarkan kısımlarına ve uçlarına sürün. Saç diplerindeki ilk üç santime gelmemesini sağlayın. 7Omega-6 yağ asitleri gibi lipit ve seramit içeren ürünler; saç lifleri içindeki çatlakları doldurdukları için saçların kırılmasını önler.

Baharı saçlarınızı kestirerek karşılayın
      “Uçlardan başlayarak üstlere doğru çatallaşıp kırılan saçlarınızı, sağlıklı kısımlara ulaşıncaya kadar kestirin…

      Bahar gelince her şeyi elden geçirmek gerekiyor. Gardıroplarda kalın giyeceklerle inceler yer değiştiriyor, açık ayakkabılar botlarla çizmelerin yerini alıyor. Tüm ev bakıma giriyor. Tabii aynı özeni ve bakımı saçlar da istiyor. Eğer baharı kurumuş ve yıpranmış saçlarla karşıladıysanız, onları yeniden bakıma almanın zamanı gelmiş demektir. Kavurucu yaz güneşinin saçlarınızı iyice yıpratmaması için hemen harekete geçin.

 Yaza hazırlık
      Saçlarınızın iç yapılarında, geçirdikleri işlemler karşısında zayıflamalar meydana gelir. Saç boyunca uçlarında çatallaşmalar olur. Artık saçlarınız kırılmaya daha da fazla müsaittirler. Sonuç olarak da esneklik ve güzelliklerini kaybederler. Saçlar uzadıkça yıpranma oranları artar. Çatallaşmalar saçların uçlarından başlayarak üst noktalarına doğru tırmanır. Bu türden sorunlarla karşılaştığınızda ilk olarak bir kuaföre gidip, saçlarınızdaki kırıkları aldırmanız gerekir. Hatta saç boyunuzu sağlıklı kısımlarına kadar kısaltmak en iyisi olacaktır! Saçlarınız her gün yıkamaktan kaçının. Her gün yıkama ihtiyacı duyuyorsanız, en azından her gün şampuanlamayın. Şampuanı iki-üç günde bir kullanmaya çalışın ve saçlarınız çok kirli olmadıkça bir yıkamada en fazla iki kez şampuanlayın.

Haftada bir bakım yapın
      Saçlarınızın sağlıklı uzamasını sağlamak için boyunu kısalttıktan sonra onları bir süre için aşırı fön ısısından korumaya çalışın. En azından kendilerini biraz olsun toparlayıncaya kadar… Bu arada saç türünüze uygun bakım ürünleri kullanmayı da ihmal etmeyin. Haftada bir kez saçlarınıza bakım maskesi uygulayın.

Fönlü saçlarınızı uzun süre kullanmak için…
       Fönlü saçlarınızı birkaç gün kullanmak istiyorsanız, şu önerilere kulak verin:
• Saçlarınızı sertleştirmeden sabitlemek için yumuşak bir saç köpüğü kullanın.
• Saçınızı ağırlaştırmayacak hafif bir saç spreyi tercih edin.
• Ünlü model Gisele Bundchen’in stilisti Garren, ipek yastık kılıfında uyumanızı tavsiye ediyor. Parlaklık veren serumların saçı yağlandırabileceğini belirten Garren, bu ürünleri kullanmaktan kaçınmanızı söylüyor.
• Saçınız yağlandığında bir saç pudrası kullanın.
• Gözünüzün önüne gelen saçlarınıza sürekli dokunmamaya özen gösterin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Mutfağınızdaki güzellik sırları

Saç Dökülmesi