in

Saç bakımında önemli detaylar

Saç bakımında önemli detaylar

Saç bakımı, yüz güzelliğinin bir parçası olan saçlarımızın, vazgeçilmez ışıltısıdır. Saçlarınızın daha parlak ve bakımlı görünmesi için biraz titiz davranmak ve özen göstermek yeterlidir…

Dengeli ve yeterli beslenmenin şaşırtıcı derecede önemli bir çözüm olduğunu söyleyerek, saçarlımızın daha güzel görünmesi için vitaminlere ihtiyacı olduğunu da vurgulamak istiyoruz. Saç ve cilt güzelliğinde, B grubu vitaminleri (B1, B5, B6, B12), inisitol ve vitamin H (biyotin), vitamin C, folik asit, vitamin D, vitamin E (tokoferol), vitamin A, çinko ve magnezyum en büyük rolü oynarlar. Yani, saçımıza sadece bakım kremleri ve şampuanları kullanmak yetmez. Aynı zamanda mutlaka saçı aldığımız besinlerle içten beslemek ve güçlendirmek de gerekir.
Saçımızın için yararlı vitaminlerden H vitamini (biyotin), saç güzelliğinde önemli yeri olan kükürdün, hücrelere taşınmasını sağlar. Başlıca kaynakları, baklagiller, mercimek, fasulye, fındık, fıstık ve yulaftır.
En aktif antioksidanlardan olan betakaroten de, güneş ışığının vereceği zararları azaltır. Başta havuç olmak üzere, tüm turuncu renkteki meyve ve sebzeler, betakaroten kaynağıdır.
Magnezyum ve çinko, saçın yapı taşı olan keratinin üretimini hızlandırarak saçımızı güçlendirir. Çinko içeren gıdalarla beslenmek, hücreyi serbest radikallere karşı korur. Hücre ve dokuların yenilenmesi için, gerekli olan minarelerden biri de çinkodur. Yeşil yapraklı sebzeler, soya filizi, süt ürünleri, tahıllar ve balık başlıca kaynaklarıdır.
Bakır eksikliğinde, saçlarımızda dökülme ve ağarma meydana gelir. Folik asit dolaşımı hızlandırır. Sayesinde, saç köklerine ve deriye daha çok oksijen gider ve saçlarımız sağlıklı uzar. Ispanak, mercimek, bezelye, nohut, şalgam, yer fıstığı ve böbrek, en fazla folik asit içeren besinlerdir. Saç köklerini içten besleyen kanımız, yaptığı yolculuklarda her hücreyi, yediklerimizden aldığı maddelerle besler. Saç kökleri işte bu yolla beslenir.

Saçlarımızın sağlıklı olabilmesi için, büyük oranda yeşil sebzeler, meyveler, tahıllar ve protein bakımından zengin bir beslenme alışkanlığı edinmemiz gerekir.
Her gün yenen yoğurt, kepekli buğday ezmesi ve şeker pekmezi  saçlara şaşırtıcı derecede renklilik ve canlılık katar.
Bitkilerin gücünden yararlanmak için, aktardan aldığınız ısırgan otunu, bir cezve kaynar suya atıp, 10 dakika sonra süzün. Suyunu, saç diplerinize friksiyon yaparak yedirin. Dökülme sorununa çok iyi gelecektir.
Saçlarınızı yıkamadan önce, sandal ağacı yağı ile susam yağını karıştırıp, saç diplerinize yedirin ve başınıza ılık bir havlu sarın. Yarım saat bekleyin sonra saçınızı durulayarak farkı görün.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Kuru saçlara daha özel bakım

Saç sorunlarına pratik çözümler