in

Saç sağlığında gelinen son nokta

Saç sağlığında gelinen son nokta

Saçlarımızın yapısı bir başkasından ne kadar farklı olursa olsun, aslında saçın yapısı hep aynı olduğu görülmektedir. Katikül denilen saçın dış yapısı balık pulları gibi küçük pullardan oluşur ve iç tabakaları korur. Korteks adı verilen orta tabaka ince hücrelerden oluşarak saça esnekliğini ,dayanıklılığını verir. Bu nedenle en önemli tabakanın bu olduğu görülmektedir

Saç özü denilen en iç tabaka ise saça rengini veren pigmentleri barındırır. Saçın cildin altında kalan kısmı yani saç kökü, saç folikülü diye tanımlanan bir torbacığın içinde olup ve depo görevi yapan papil dlı bir yumru tarafından beslenir. Yalnız, saçı kökünden çıkardığımız zaman görülen beyaz noktacık papil değildir. Çünkü papil derinin altında kalarak yeniden saç teli üretir ve onu besler. Bu yüzden cımbızla alınan kıllar bir süre sonra tekrar çıkar ve uzar. Saçların beslenmesini, parlamasını ve yumuşak olmasını sağlayan bölüm ise sebumdur. Sebum fazla çalışırsa saç çok yağlanır ve tıkanır; sebum çalışmazsa, da saç kurur ve yıpranır.

Saç Bakımı
Saç uzunluğunun yapısına uygun olarak belirli aralıklarla saçınızı kestirmeyi ihmal etmemenizde fayda var. Saçın tekrar canlanması ve sağlıklı olması için bir miktar kesilmesinde fayda olduğu bilinmektedir. Tabi saçınızı daha fazla uzatmayı düşünüyorsanız saç kesiminin sadace küçük düzeltmeler şeklinde olması sağlanabilir.

Tabi jöle ve saç uzunluğu konusu ile birlikte erkeklerde saç bakımı denilince akla gelen sorulardan birisi de saç yıkama mevzusudur. Saçın belli bir yağ oranının bulunması gerekli olduğu kabul edilen bir gerçek olmakla birlikte bunu korumanın önemi de daha iyi anlaşılacaktır. Onun için sık yıkamalarda şampuan kullanımına dikkat edilip aşırılıktan kaçınılmasında fayda vardır

Saç Bakımı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

1. Kuru Saçlar İçin Ne Yapmalı?
Birçok insanın şikayet ettiği kuru saçlar konusunda yapılması gereken aslında oldukça temel bir uygulama. Duş alırken şampuanı saç diplerinize yedirip, etrafına hafif masaj yaparak dağıtmalısınız. Böylelikle durularken saçın tüm bölgesine işleyecek olan şampuan saçınızı daha az kuru halde bırakacaktır.

2. Saçlarınızı Ilık Su İle Durulamayı Unutmayın
Saçlarınızı durularken ne çok sıcak ne de çok soğuk sular tercih edin. Saç diplerine zarar vermemek adına ılık su kullanmak en doğru tercih olacaktır. Aksi takdirde saçlarınıza kısa zaman sonra veda edebilirsiniz ve baş ağrıları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3. Stres Saçlarınıza Zarar Verir
Saçlarınız ile ilgili yaşadığınız sorunlar genellikle günlük yaşamdaki yaşanan kişisel sorunların stres olarak yansımasından kaynaklanıyor. Strese girdiğimizde bundan saç diplerimiz de etkilenebiliyor ve saç dökülmesi gibi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bu sebeple saç bakımında doğal saç bakım yollarının dışında stresten de uzak durmalıyız.

4. Saç Maskeleri Edinin
Yüz maskelerini birçoğumuz duymuştur fakat saç maskelerini duyan kişi sayısı oldukça azdır. Bunun sebebi saç bakımı konusuna yeteri kadar önem vermememizden kaynaklanmaktadır. Saç diplerimizi dinlendirecek ve besleyecek olan saç maskelerini edinmeniz önerilmektedir.

Saçınızın sağlıklı olabilmesi için neler yapabilirsiniz?

– Günlük olarak vitamin alın.

– Saçınızı fazla taramayın. Sadece gerektiğinde şekil vermek için tarayın.

– Kaliteli bir tarak ya da fırça kullanın. Keskin metal ya da plastik uçlar saçlarınızın uçlarının kırılmasına neden olur.

– Saçınızı sıkı bantlarla toplamayın. Bırakın rahat kalsın. Bu tür toplama şekilleri de kırılmalara neden oluyor.

– Diyetin yapılan dönemlerde , diyetin içeriği saçlar için çok önemlidir. Protein açısından yetersiz diyetler, saç köklerini dinlenme dönemine sokarak, proteinden tasarruf etme yoluna gider. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesi görülebilir.

ÇEŞİTLİ TEDAVİLER
Sıcak yağ tedavisi
Kurumuş ve yıpranmış saçları en iyi canlandırma yöntemi zeytinyağı tedavisidir. Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu yavaş yavaş tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayarak, iyice durulayın. Bu bakım türü, özellikle çabuk kırılan saçlar için çok yararlıdır.
Hintyağı tedavisi
Yarım çay fincanı hintyağını ısıttıktan sonra baş derinizi ovarak saçınızın yağı emmesini sağlayın. Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı kaynar suya batırırıp sıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın. Bu tedavi, fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçlara iyi gelir.

Zeytinyağı ve bal tedavisi
Yarım çay fincanı yeşil zeytinyağıyla bir çay fincanı süzme balı karıştırın. Bu sıvıyı iyice sallayıp çalkalayın ve bir kaç gün dinlenmeye bırakın. Daha sonra bu karışımı baş derisinize ovarak ve tarayarak yedirin. Ancak bu işlemi yaparken tarağın dişlerinin baş derinize batmamasına özen gösterin. Başınıza bir naylon torba geçirerek, başın sıcaklığını muhafaza etmeyi sağlayın. Karışımı başınızda yarım saat beklettikten sonra, saçlarınızı bol suyla durulayın. Bu işlem, koyu renk saçların ışıltılı bir hal alıp parlamasını sağlar.

Protein tedavisi
Yumurta ile yapılacak protein tedavisi hemen hemen her tür saç için uygundur. İki yumurtayı çırpın ve içine yavaş yavaş bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı gliserin, bir çorba kaşığı sirke (mümkünse elma sirkesi) ilave edin. Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra saçlarınıza bu karışımı sürüp 15-20 dakika bekleyin. Saçlarınızı iyice duruladıktan sonra saçlarınızın çok kısa sürede canlandığını fark edeceksiniz.

Kakao yağı tedavisi
Koyu renk saçlı kişilerin uygulayabileceği bir başka bakım yöntemi ise aşağıda anlatılan bu karışımdır. İçinde su kaynayan genişçe bir tencerenin içine daha küçük bir kabı oturtun. Yarım çay fincanı ayçiçeği yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu ikinci kabın içinde eritin. Bütün bu yağlar eriyince, kabı kaynar suyun içinden alın ve karışımı iyice çırpın. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadarını alarak buna 1 çorba kaşığı su katın, iyice karıştırın. Bu sıvıyı ovarak başınıza sürün ve bu durumda 15 dakika ile yarım saat arasında bekleyin. Ardından saçınızı yıkayıp durulayın. Bu tedavi koyu renk saçlara yeni bir canlılık ve parlaklık verir.

SAÇ PARLAKLIĞI
Saç, gün boyu, kireç, sigara dumanı, yağmur ve hava kirliliği yüzünden tozlanıp kirlenir. Bir de bunlara uzun süreli güneşlenme, sıcak kurutma, perma ve boya gibi etkenler eklenince saçın yapısında değişiklikler oluşmaya başlar. Su ve sebum yetersizleşir. Korunmasız kalan saç parlaklığını kaybeder ve donuklaşır. Saçınıza eski parlaklığını kazandırmak, ışığı daha iyi yansıtmasını sağlamak için özel bir program uygulamanız gerekir.

Parlak Saçlara sahip olmak için ne yapmalı?
Öncelikle, saçınızı gün boyu birikmiş kirden arındırmak için saçın köklerden uçlara doğru iyice fırçalayın.
Daha sonra, saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın. Böylece saçınızdaki kireç ve kirlilik yok olacak, saç telleriniz kayganlaşacak, saçınız parlamaya başlayacaktır.

Şampuandan sonra saç telleriniz parmaklarınızın arasında gıcırdayana dek ılık su ile durulayın. Durulamanın sonunda, saçınıza soğuk su tutun. Soğuk su, saç tellerinize canlılık ve dirilik verecektir.

Saçınızı derinlemesine tazelemek ve parlaklığına kavuşturmak için haftada bir kez parlaklık verici özel bir maske uygulayın.

Daha parlak bir görünüm istiyorsanız, saçınızı kurutup şekillendirdikten sonra parlatıcı bir sprey sıkın.

YIPRANAN SAÇLAR
Tatil sonrasında saçların da tıpkı cilt gibi özel bir bakıma ihtiyacı var. İşte tatilde güneş, su ve rüzgarın etkisiyle kuruyan, yıpranan saçları eski canlılığına kavuşturmanın yolları…

Tatilde cildiniz kadar saçlarınız da yıprandı. Saç köklerini olumsuz etkileyen UV ışınları, su ve rüzgarla birlikte bir süre sonra saçların okside olmalarına, kurumalarına ve canlılığını yitirmelerine neden olur. Tatil sonrasında saçların da tıpkı cilt gibi özel bir bakıma ihtiyacı vardır.

Güneş sonrası şampuanlar içerdikleri pantenol sayesinde saç tellerinin parlaklığını kazanmasına ve klor ya da tuz kalıntılarının giderilmesine yardımcı olur. Zengin bileşimli saç bakım kürleri ve maskeler de tatil sonrasında saçlarınızı güçlendiren özel bakımlar arasında. Uzmanlar bu bakımları her gün düzenli olarak uygulayabileceğinizi de belirtiyor.

B ve E vitaminleri sayesinde saç hücrelerinin zarar görmesini de önleyen kür ve maskeler aynı zamanda saçlara parlaklığını da geri kazandırır.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
1.Kopan bir tel beyaz saç yerine birçok beyaz saç çıkar.(yanlış) Çünkü bir tek saç dibi keseceğinden ancak bir tek saç çıkabilir.
2.Sık kesilen bir saçlar daha güçlü olur ve daha hızlı uzar.(yanlış) Saç kökten uzadığı için saçın kesilmesi uzama hızını etkilemez.

3. Sık sık fönle kurutulan saçlar düzleşir.(yanlış)

4. Hamile kadınların saçı boya ve perma tutmaz(yanlış) Saça uygulanan kimyasal işlemler , hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler etkilenmezler.
5. Beyaz saçlar stres ve gerilim dolayısıyla oluşur.(yanlış)Beyaz saçlar, kıl dibi keseciklerindeki renk maddesinin kaybı ile oluşur.

RAKAMSAL BİLGİLER
Saç Sayısı : 1.000.000 – 150.000

Saç yoğunluğu : 200 / cm

Çapı : 0,1 mm

Her bir saç telinin aylık uzama miktarı : 1 cm

Bir günde toplam saç uzaması : 20 – 30 cm

Günde kaybedilen toplam saç sayısı : 50 – 100

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Saç elektriklenmesini nasıl önleriz ?

Turp suyu kürü ile saç uzatma