in

Saçlara ne kadar şampuan gerekiyor ?

Saçlara ne kadar şampuan gerekiyor ?

Saç derinize şampuan ile başlamanız en iyi yöntem olarak bilinmektedir… Yani eğer saç diplerinizde kepeklenme var ise, kepek şampuanı kullanmanız gerekmektedir. Ama aynı zamanda röfle saçlarınızı kuruttuysa, saçlarınıza hangi şampuanı kullanmanız gerekmektedir ? Bu tür soruların cevaplarını bu yazımızda bulmanız gayet mümkün bir durumdur..

Buna en iyi cevap ise kepek şampuanı olarak görülmektedir… Nedeni ise gerçek anlamda saç kırıklarınızı onaracak bakım kreminiz olarak görülecektir. İşte bu sebeple seçeceğiniz bakım kremi mutlaka onarıcı ve güçlü etkiye sahip bir krem olmalıdır.. Sanırım buraya kadar anladınız.

Peki saçınızı kaç kere şampuanlamalısınız?

Mesela normalde saçlarınızı 2 günde bir yıkadınız ama bu hafta sular kesikti ya da fırsat bulamadınız ve 4 gündür saçınızı yıkayamıyorsunuz…

Ne yapmalısınız?

3 şampuan ancak temizler diye düşünüyorsunuz, saç dipleriniz de çok yağlanmış. Zaten çok çabuk yağlanan bir cilt tipiniz de var. O zaman öncelikle saçlarınızı sabah yıkadığınızda akşam dipleri yağdan parlıyorsa yağlı saç şampuanı kullanın, ama asıl önemlisi saçlarınızı 4 gün sonunda yıkarken 2’den fazla şampuan yaparak saçlarınızı yıpratacağınızı bilmenizdir. Kısacası 3’ten fazla şampuan saça zarar verir!

Doğru yıkama şekli

Birinci şampuanlamanın ortasında, saçlarınıza biraz daha su ilave edin ve yıkamaya devam edin… Sonra çalkalayıp ikinci şampuanlamaya başlayın. Böylece saçlarınız temizlenmiş olacaktır. Eğer fazla yaparsanız uçlarınızı iyice kurutmuş olursunuz bilesiniz.

Ve kremlemeye gelince; saçınızın suyunu sıkın ve kremi emebilecek hale getirin, gerekirse havluyla nemini banyodayken alabilirsiniz. Böylece etki 3 katına çıkar. Çoğunlukla banyoda sürülen krem saçtaki fazla su nedeni ile etkisini tam veremez ve tabiî ki uygulama yaparken saç boy ve uçlarına dikkatlice yedirin. Saç diplerine sakın krem sürmeyin, çünkü bu tarz bir uygulama saçınızda dökülmelere neden olacaktır.

Saçınızı yıkarken çok sıcak su kullanmayın ve tırnaklarınızla kaşıyarak saçlarınızı yıkamayın. Bu tarz etkenler saç derisindeki yağ keselerinin fazla çalışmasına ve saçınızın yağlanmasına neden olur.

İşte saç bakımının temeli şampuan ve krem kullanımı hakkında aklıma gelen önemli detaylar bunlar. Yakında evde saç bakımı adına neler yapılabilir sizlerle paylaşacağım…

İlker Yavrutürk
Saç Tasarım Uzmanı

Kaynak ; blog.ivillage.mynet.com

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Saçların beyazlamasındaki sebepler neler ?

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız buyurun bakım önerilerimize!