in

Saçlarda kepek sorunu

Saçlarda kepek sorunu

Kepekler, saçlarımızın üstünde kötü duran beyaz benekler! Sadece saçlarımız mı? Şık elbiselerimizin omuzlarına ve yakalarına yapışan kepeklerin çözümü var.

Normalde saç derisindeki hücreler, düzenli bir şekilde yaşlanarak dökülürler. Ölü hücrelerin yerine de yenisi gelir. Altında yeni deri hücresi oluştuğunda ise, eski deri canlılığını yitirerek kepek halini alarak dışarı atılır. Bu durumda saçlarda kuruluk sorunu da vardır. Saçlarınızda geçmeyen bir kepek sorunu varsa, bir dermatoloğa görünmeniz gerekir. Kepek, saç derisinin dışında şakak, alın ve kaşlarınızda da kızarıklıkla beraber seyretmekteyse, mutlaka doktora gitmelisiniz.
Kepek probleminin iki sebebi vardır. İçsel ve dışsal nedenler.
İçsel Nedenler:
Dengesiz beslenme
Alerji ve hassasiyet
Sağlık sorunları
Hormonal dengesizlik

Fazla terleme
Stres, panik ve tansiyon problemleri
Dışsal Nedenler:
Saçın çok seyrek yıkanıp az durulanması
Çok sık şapka, bere veya örtü takmak
Saç boyama maddelerinin yanlış kullanımı
Çok sık ve yoğun biçimde köpük, jöle ya da jel kullanmak
Kepek için özel üretilen şampuanları kullanın. Bu şampuanların içinde antibakteriyel ve mantara karşı ilaçlar bulunur. Bu yüzden kepeği önemle şansı yüksektir. Ancak, kepek sorununu çözdükten sonra, şampuanınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.
Kepek problemi yaşadığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar, beslenme alışkanlığınız ve saçları sık yıkamaya ve iyi durulamaya özen göstermenizdir. Her banyoda saçları iki kez şampuanla yıkadıktan sonra, durulama suyuna sirke katmak ve banyo öncesinde saç diplerine susam yağı sürmek de etkili olacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Evde saç boyama önerileri

Saçlara ballı bakım kürü