in

Saçlarımız Neden Dökülür Saçın Dökülme Nedenleri Saç Neden Dökülüyor

Saçlarımız Neden Dökülür Saçın Dökülme Nedenleri Saç Neden Dökülüyor

Saçlar görüntü bütünlüğü açısından en önemli estetik değerlerden biridir. Kişiyi olduğundan 20 yaş daha genç veya daha yaşlı gösteren unsurlardan biridir saç, yine kişinin özgüveni de sağlayan unsurlardan biride diyebiliriz.

Boğaziçi Tıp Merkezi estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Dr. Mehmet Veli Aslan, saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında merak edilen sorulara yanıt verdi.

Saçlar neden dökülür?

Genetik etkenler, başta olmak üzere, birçok iç ve dış (çevre) nedenlere bağlı saç dökülebilir. Demir eksikliği ve kansızlık, çinko bakır eksikliği, B vitamini eksikliği, tiroid hormonunun dengesizlikleri saç dökülmesine neden oluşturabilen başlıca faktörlerdendir. Günümüzde rastladığımız çok genç yaştaki saç dökülmelerine küçük yaşlarda bilinçsizce jöle kullanımı sebep gösterilebilir.

Saç dökülmesinin önüne geçmek mümkün mü?

Çoğu zaman saydığımız eksikliklerin tamamlanmasıyla ve iyi bir saç bakımı ile dökülmelerin önüne geçmek çoğu zaman mümkündür.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, genellikle ense bölgesinden alınan kıl köklerinin (folikül) ihtiyaç olan alın, şakaklar ve tepe bölgesine naklidir. En sık uygulanan saç ekimi erkeklerde görülen “male alopecia” olan kişilere yapılan saç ekimidir. Nadiren kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesine rastlanır.

Kimler saç ektirebilir?

Genel sağlık sorunu olmayan (kalp hastalığı, organ yetmezliği, ileri derecede diyabet hastalığı vb) herkese saç ekimi yapılabilir. Bağışıklık sistemi ileri derecede zayıflamış kişiler, bulaşıcı- enfeksiyoz hastalığı olanlar, saç dökülmeleri sistemik hastalığa bağlı gelişmiş olanlar saç ektiremezler.
Saç ekimi aslında bir “doku nakli” ameliyatıdır. Bu nedenle saç ekimi yapan ekipte, deneyimli plastik cerrahi uzmanının bulunması, gerek hasta ve gerekse ameliyatın sağlıklı ve başarılı sonuçlanması açısından son derece önemlidir.

Nasıl yapılır?

Bu ameliyat lokal anestezi altında hastane koşullarında yapılmalıdır.

Saç ekiminden sonra işe ne zaman başlanabilir?

Ameliyatın boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte üçüncü gün hasta normal çalışma yaşamına devam edebilir.

Alınan bölgede saç çıkıyor mu?

Tekniğine uygun yapıldığında kalan hücrelerden yeniden folükül (saç kökü) oluşumu ve saç üretiminin sürdüğü görülmüştür.

Saç ekimi operasyonundan sonra nasıl bakım yapılmalıdır?

Saçlar üç gün süreyle yıkanmamalıdır. Üçüncü günden sonra saçlar yıkanabilir yalnız ekim yapılmış alanlar hırpalanmamalıdır. Saç, bir hafta süreyle ovalamadan ve yüksek basınçlı suyun altına tutmadan dikkatlice yıkanmalı, yavaşça kurutulmalıdır.

Saç ekimi sonrası saçların görünümü normal midir?

Saçın taranma yönü dikkate alınarak ve küçük kökler şeklinde ekilen saçlar uzadığı zaman ki bu en az üç ay sonra gerçekleşir. Son derece doğaldır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Kelliğin çaresi için dört saat yeter!

Saç renginde doğal dönüş sistemi