in

Saçların dökülme nedeni belli oldu

Saçların dökülme nedeni belli oldu

Saç dökülmesi çoğu zaman başımıza gelen durumlardan biri olarak göze çarpmaktadır. Farklı nedenlerden ötürü saçlarımız az yada çok dökülmesi muhtemeldir. Eğer saç dökülmesinin sebeplerini merak ediyorsanız bu makalemizde uzmanların saç dökülmesinin nedenleri hakkında yaptığı açıklamayı bulabileceğinizi belirtmek istiyorum.

r saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız yalnız olmadığınız açık! Kadınlar ile erkeklerde görülen saç dökülmelerin nedenleri farklıdır. Kadınlardaki çoğu saç dökülmesi yani erkek tipi dökülmelerin daha kolay tedavi edilebilir. İşte saç dökülmesine neden olabilen faktörler. Demir eksikliği: Kansızlığa bağlı, demir eksikliğine bağlı anemi saç dökülmesine neden olabilir. Ancak kendi kendinize demir içeren vitaminler almayın çünkü fazla demir de bazı hastalıklara neden olabilir. İlk olarak kan sayımı yaptırarak demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenin.

TİROİD: Aşırı çalışan ya da çalışmayan tiroid saç dökülmelerine neden olabillir.

ÖSTROJEN SEVİYESİNİN DÜŞÜK OLMASI: Çoğu kadın menopozdan sonra veya bu sırada saç dökülmesi sorunu yaşayabilir.

GEBELİK ÖNCESİ HORMON DEĞİŞİKLİKLERİ: Anne adayları ilk 6 ay boyunca yaşadıkları hormonal değişimlerin sonucu saç dökülmesi sorunu yaşayabilir ancak hormonları normale döndüğünde saçlar yeniden çıkabilir.

TELOGEN EFFLUVİUM: Uzun bir dönem içinde saçta yaygın olarak görülen incelme ve dökülmedir. Hamilelik, hastalıklar ya da stres gibi faktörler etkili olabilir.

İLAÇLAR YA DA TEDAVİ: Çoğu ilaç ya da tedavi saç dökülmesine neden olabilir. Eğer bu tür bir durumla karşılaştıysanız doktorunuzla konuşarak tedavinizin gözden geçirilmesini isteyebilirsiniz.

YÜKSEK SEVİYEDE A VİTAMİNİ YA DA SELENYUM: Eğer ihtiyacınızdan fazla A vitamini ya da selenyum aldıysanız bu tür bir son uçla karşılaşabilirsiniz.

SİGARA SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLUYOR Erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda sigara içmenin de saç dökülmesini artırabileceği belirlendi. Kadınblar üzerinde bu yönde henüz bir çalışma olmamasına rağmen, sigaranın bu tür sonuçlar doğurabileceği açık.

SAÇLARINIZ DÖKÜLÜYORSA NE YAPMALISINIZ? Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken saç dökülmenizin ne zaman başladığı, sebeplerinin ne olabileceğini belirlemek ve saçlarınızı tamamen kaybetmeden önce uzmandan yardım almak. Öncelikle kan tahlili yaptırarak demir, tiroid, östrojen (kadınlar için) hormonu seviyenizi ölçtürmeniz yerinde olacaktır. Doktorunuz bunlarda eksiklik görmediyse o zaman sorun genetik olabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Yeşil çay saçları besliyor, saç dökülmesini önlüyor!

Vichy saç dökülmesinin önüne geçti!