in

Saçlarınızın yapısını merak ediyor musunuz ?

Saçlarınızın yapısını merak ediyor musunuz ?

İnsan evladı olarak en önem verdiğimiz noktalardan birisi kuşkusuz saçlarımızdır. Kestiririz uzarlar, bazen kırılır, kepeklenirler vs vs… Peki saçların yapısını merak eden arkadaşlarımız varmıydı daha önce ? buyurun yazımızdaki bilgilerle saç yapınızı öğrenin..

Bir saç telinin enine kesitinde ayrı yapılara sahip üç tabaka mevcuttur.

İLİK (MEDULLA)
Saçın tam ortasında medulla bir fitil gibi boydan boya uzanır. Çift sıra halinde ve yuvarlak ilik hücrelerinden hasıl olup yer yer renk pigmentleri de ihtiva ederler. Saç telinin ucuna doğru ilik hücreleri seyrekleşirler veya kesintili olarak uzanırlar. İliği kapsayan ve hava ile dolu olan ilik kanalı ise mikroskop altında kuvvetli ışıkta gümüşi daha az ışıkta koyu olarak görülür.

LİF TABAKASI (KORTEKS)
İliği veya ilik kanalını çepeçevre sarar. Çok sert bir tabaka olup saça sertliğini veren kısımdır. Saç teli boyunca uzunluğuna dizili iplik şeklindeki boynuzlaşmış hücreler den meydana gelir. Diğer görevi de saçın renk pigmentlerini meydana getirmektir. Hücreler tek tek ara boşluklarına yan yana yerleşmiş ve dikine benzer ilavelerle uzayan haldedirler.

Bu tabaka saça sertliğini ve elastikiyetini kazandırır. Hücrelere yerleşmiş bulunan pigmentler sayesinde saç kendi tabi rengini kazanır. Şu halde pigmentler az veya çokluklarına göre saça renk veren cisimlerdir. Çeşitli boyalar ve diğer kimyasal maddelerin tesiri ile bu hücre demeti dizisinde gevşemeler olabilir. Bu da çeşitli saç hastalıklarına yol açabilir.

PUL TABAKASI (KUTİKULA)
Saçın en dış tabakasıdır. 6-8 yassı hücre tabakasının kiremit şeklinde üst üste dizilmesinden meydana gelir. Tek hücre renksiz ve şeffaftır. Bu kısım saça tamamen veya kısmen yuvarlaklığını kazandırır ve serbest kalan hücre uçları da saçın ucu istikametinde uzanırlar.

Sıhhatli bir kutikula saça ipek parlaklığı kazandırır. Şu halde saçın sıhhatli veya hasta oluşunun ilk işaretini bu tabakada izlemek kabildir.

SAÇ ÜZERİNDE BULUNAN KÖPRÜLER
1.) Tuz Köprüleri: Nem miktarını ayarlar.
2.) Kükürt Köprüleri: Permanant da rolü büyüktür. Redüksiyonla çözülür oksidasyonla kapanır. Bu suretle saçın yapısını rutubete karşı korur.
3.) Oksijen Köprüleri:Saçın uzunluğuna sağlamlık katar ve moleküllerin spiral yapısı ile teması neticesi elastikiyeti arttırır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Saç dökülmesine engel saçma maskesi işe yarıyor

Saç tipine göre bakım tavsiyeleri