in

Sağlık deposu sebzeler şunlar

Sağlık deposu sebzeler şunlar

 

Sağlık deposu, vitamin kaynağı sebze ve meyveleri günlük beslenmemizdeki yeri…

Taze sebze ve meyve metabolik bütün faaliyetlerin sürdüğü canlı hücrelerden oluşmuştur. Yani taze bir elma hala canlı hücrelerden oluşur; ancak tazeliğini kaybettiğinde ve pişirildiğinde bu canlı hücreler yok olur.

Meyve ve sebze içerisinde bulunan bu canlı hücreleri birbirine hücre duvarı denen organellerle birbirine bağlanır. Bu maddeler bizi kalp damar hastalıkları, kanser, şeker hastalığı gibi tehlikeli hastalıklardan koruyan posalardır. Örneğin beyaz ekmek bitkinin rafine edilerek bu doğal posasının çıkartıldığı ekmektir. Kepekli ekmek ise topraktan çıkan buğdayın en az işlem görmüş doğal halidir.

Sebzeler
Sebzelerdeki besin öğeleri oldukça değişkenlik gösterir. Havuç, patates gibi sarı sebzelerle ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler A vitaminin öncü maddesi olan iyi bir antioksidant B karoten içerir. Brüksel lahanası, biber ve domates gibi sebzelerin C vitamini içeriği yüksektir. Taze bezelye gibi bazı sebzelerin vitamin içeriği düşük olmasına karşın diğerlerine kompleks karbonhidratların iyi kaynaklarıdırlar. Bu tür sebzeler posa yönünden zengin olmakla beraber folik asidin de kaynağıdır.

Günlük yaşamımızda:

•Günde 3-5 porsiyon sebze yemeği ve salata tüketmeliyiz.
•Beta karoteni yüksek roka, kıvırcık, tere, maydanoz gibi sebzeleri salata için öğünlerde kesin kullanmalıyız.
•Her zaman yediğimiz dışında yeni sebze ve salatalar denemeliyiz.
•Her gün yediğimiz makarna, pilav, sandviç gibi yiyeceklere sebze eklemeliyiz.

Meyveler
Sebzelerde olduğu gibi meyve grubunda da yer alan besinlerde değişen oranlarda A ve C vitamini bulunur. Turunçgiller, karpuz, kavun, çilek gibi meyveler C vitamini; kayısı, kavun, şeftali gibi koyu sarı meyveler ise A vitamini yönünden zengin besinlerdir. Kabuklu meyvelerin de posa içeriği zengin olmakla birlikte, çoğu meyvede potasyum ve folik asit miktarları yüksektir.

Günlük yaşamımızda:

•Günde 5 porsiyon meyve tüketmeliyiz.
•Atıştırmak için kayısı, erik, üzüm gibi kuru meyveler iyi birer seçimdir.
•Özellikle C vitamini olan meyveler kesinlikle tüketilmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Yaza özel beslenme önerileri

Beslenme kalitesi dikkat edilmesi gereken bir husus