in

Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sağlıklı Beslenme Önerileri

Abur cuburları göz önünden kaldırın
Cips, kurabiye ve çikolataları mutfak dolabının arkalarına gizleyin. Yiyecekleri görmediğiniz zaman kendinizi frenlemeniz kolay olur.

Dişlerinizi fırçalayın
Sabah kalkar kalkmaz ya da akşam yatmadan önce fırçalamak yerine, dişlerinizi yemeklerden sonra fırçalayın. Diş macunu tadının üzerine yiyecek hiç iyi gitmez.

Dar kıyafet seçin
Gerek dışarıda gerekse de eve gittiğinizde üzerinizden düşecek bollukta bir kıyafet giymek yerine tam üzerinize oturan bir pantolon giymeyi tercih edin. Böylece çok yediğinizde belinizin sıktığını hisseder, atıştırmaya ara verirsiniz.

Sakız çiğneyin
Yoldayken, öğün aralarında, yemek hazırlarken ya da televizyon izlerken atıştırmamak için sakız çiğneyin. Abur cuburları aklınızdan çıkaramadığınız zamanlarda su için. Böylece yemek saatine kadar tokluk hissini korursunuz.

Kavanozdan beslenmeyin
Asla paketten ya da kavanozdan beslenmeyin. Yiyeceğinizi tabağa minik porsiyon halinde alın. Aksi halde atıştırmanın sonu gelmez ve ne kadar yediğinizi ölçemezsiniz.

Mum yakın
Bazı yiyeceklerin tadını sadece yiyerek almazsınız. Yemeden tadına varmak için şekerli ama kalorisiz bir tat olarak karamel ya da vanilya kokulu bir mum yakın.

Photoshop’lu fotoğraf asın
Motive olmak için zayıf olduğunuz zamanlardaki ya da photoshop’la inceltildiğiniz bir fotoğrafınızı görünür bir yere, özellikle buzdolabının üzerine asın. Böylece buzdolabını açıp ağzınıza bir şey atmadan önce sizi engelleyen bir şeyle karşılaşmış olursunuz.

Kanalı değiştirin
Televizyonda yiyecek reklamı gördüğünüzde kanalı değiştirin. Baştan çıkarıcı çikolata ya da kek görüntülerine karşı koyamayıp markete koşmanıza böylece engel olun.

Yemek günlüğü tutun
Üşenmeyin, kendinize bir yemek günlüğü tutun. Mesela, “Televizyon izlerken bir çikolata, bir kase patlamış mısır yedim” gibi… Bu sayede abur cuburu bilinçli mi yoksa bilinçsiz mi yediğinizi anlayabilir, bilinçsizce atıştırdığınız zamanlara odaklanabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Vejeteryan Olmak

Günlük Ne Kadar Tahıl Tüketmeli