in

Fiziksel Aktivite ve Sağlık

Günümüzde artık insanların çoğu iş hayatına atıldı. Baktığımız zaman kimsenin zamanı gözükmüyormuş gibi görebiliriz. Çalışan veya çalışmayan bireylerin ortak istekleri arasında sağlıklı yaşam geliyor. Hem hayatıma devam edip hem de sağlıklı olabilmek için ne yapabilirim ?

fizikselx

İlk olarak sizlere yürüyüşten bahsedeceğim. Bilindiği üzere hepimiz bazı bahanelerin arkasına sığınıp bu  eylemi gerçekleştirmek için zamanımız olmadığını söyleriz. Fakat zamanımız var. Örneğin ekmek almaya  kendimiz gidebilir, yürüyüş mesafelerinde yürüyebiliriz. Evet bunları yapabiliriz. Fakat önemli olan gerçekten  bu eylemi gerçekleştirmeyi istemek ve azimli olmak. Azimli olmak dediğimize bakmayın bu işler sandığınız  kadar zor işler değil. Sadece oluruna bakmalısınız. Oturduğunuz yerden bile ufak egzersizler yapabilirsiniz.  Size bunların yararlarını saymakla bitiremem fakat, bir kaç faydasını size söyleyeceğim ki önemini iyi bir  şekilde anlayın.

Eğer tutarlı bir şekilde yürüyüş yaparsanız, kilo alma riskiniz azalır, trigliserid düzeyiniz düşer, yaptığınız  diğer egzersizlerin koordinasyonu için yardımcı olur, ergen veya çocuk bireylerde büyümeye katkı sağlar, kan  basıncınızı düzene sokar, kemikleri güçlendireceği için kemik erime riskini azaltır, psikolojik olarak moral sağlar ve uykusuzluk sorununu azaltır.

Sizlere bahsettiğim yararların ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden herkes biraz fedakarlık yapıp bu ufak yürüyüşleri yapmaya başlamalıdır.

Yürüyüşü yapıyorum, ek olarak ne yapmam lazım ?

Eğer yürüyüşünüzü tutarlı bir şekilde yapıyorsanız, sırada beslenme düzeniniz var demektir. Beslenme düzeniniz ile yürüyüş düzeniniz doğru orantılı diyebilirim. Yani ikisini dengede tutmak sizin göreviniz. Yürüyüşleri istediğiniz kadar yapın, fakat beslenmeniz doğru şekilde ilerlemiyorsa, yaptığınız yürüyüşlerin hiç bir anlamı kalmaz. Düzgün beslenmek için mutlaka az yağlı yemekler tüketmeli, yatmadan önce kesinlikle yağlı yiyecekler ve ağır yemekler yenmemeli, bol süt ve süt ürünlerinin yanı sıra bol su tüketilmelidir. Aynı zamanda haftada en az 1 gün kendinize balık günü yapın. Yani haftada en az 1 gün mutlaka öğününüzde balık ve yeşillik olsun. Bizlerin sizlere anlatacağı ipuçları bu kadar. Şimdi sıra sizde fedakarlık yapmanın zamanı geldi. Artık hayatınız değişecek !

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Step-Aerobik Egzersizleri

Epimedyumlu Macun