in

Sebzelerin Faydası

Sebzelerin Faydası

 

Lahananın bir çeşidi sayılan Karnabahar daha çok Akdeniz Ege, Marmara bölgesinde yetiştirilmektedir. Lahanada yapraklar sebze olarak kullanıldigi halde, karnabaharda yenilen kisim genç çiçek tomurcuklarıdır. Karnabahar daha lezzetli, besince Fosfor, potasyum ve vitaminler bakımından zengindir.

C vitamininden zengin olan karnabahar özellikle dokular için kolejen üretimini sağlar ve demirin emilimini de artırmaktadır

K Vitamininden zengindir, kemik oluşumuna katkıda bulunarak kemik erimesini önler. Özellikle menapoz sürecinde olan bayanların diyetlerinde yer vermeleri gereken bir sebzedir.

 

Sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamininin mide, bağırsak iç yüzeylerini koruyup o bölgelerdeki yaraları hemen iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

A ve E vitamini açısından zengindir.

Koenzim Q10 içermesi nedeniyle de antioksidan, kalp ve dolaşım sistemini destekleyici etkisi bulunmaktadır.

 

İdrar söktürür. Dalak hastalıklarına iyi gelir. Şeker hastalarına faydalı olduğu bilinir.

 

Zihin yorgunluğunu giderir. Sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırır, onların yıpranmasını önler.

Kanseri önleyen karotenoid ve indol-3 maddesi taşımaktadır. Kolon, Akciğer, Yumurtalık ve Prostat rahatsızlığında kullanılması önerilmektedir.

Özellikle çiğ olarak yenilmesi tavsiye edilmektedir. C vitamini ve betakaroten açısından son derece zengin olması nedeni ile pişirilince besinsel değerlerinin büyük kısmını kaybederler. Bu nedenle çiğ salata olarak yenmeli ya da buharda pişirilmelidir. Eğer pişirirken kokusundan rahatsızlık duyuyorsanız haşlarken içine iki dilim ekmek atabilirsiniz.

 

Eğer bağırsak hastalığınız varsa, kolit gibi, karnabahar tüketmemenizi önermekteyiz.

 

MÜRDÜM ERİĞİ

Latince adı ‘Prunus domestica’ olan erik 2000 yıldır bilinen ve vücudumuz için çok faydalı olan bir meyvedir.

Bol miktarda B vitaminleri (B1, B2, B3, B6), A vitamini, C ve E vitamini içeren mürdüm eriğinin birincil olarak barsakları çalıştırıcı etkisi bilinmektedir. Erik ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin bir meyve olması nedeniyle özellikle tansiyon hastalarının kullanması önerilmekte. Mürdüm eriği tansiyon hastalarının yanı sıra karaciğer, kalp ve böbrek hastalıklarına, sindirim rahatsızlığı çekenlerde, tuzsuz rejim yapan ve romatizma rahatsızlığı olanlarda da kullanması gereklidir. Güçlü antioksidan, yani sağlıklı dokuları ve hücreleri koruyucu maddeler içermesi nedeniyle kalp hastalıklarına yakalanma ve kriz riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Günlük Ne Kadar Tahıl Tüketmeli

Hamilelikte Egzersiz