in

Seks kültürü nedir ?

Seks kültürü nedir ?

İiçinde bulunduumuz toplumun örf, adet ve geleneklerinin başında yatak odası alışkanlıkları yani, cinsel tabular yer almaktadır. O halde buyurun sizlerle sex kültürü ve evlilik durumunu konuşacağız.

Seks kültürü ve evlilik

Ancak tarihin her döneminde, tüm toplumların tek eşliliği ve bildiğimiz anlamda evlilik kurumunu öngördüğünü söylemek olanaksız.

Sosyal antropologlara göre, Japonya’da 1950’lerin sonlarına kadar varlığını sürdüren, ‘yobai’ (gece emeklemesi) adında bir gelenek varmış. Buna göre, gece herhangi bir kadının evine giden ve onun adını söyleyen bir erkek onunla sevişebilirmiş. Yani buna göre, evli bir adam komşusunun karısını ziyaret edebilir; karısı da başka biriyle yatıyor olabilir ve bunu kimse sorgulamaz.

Hepiniz o dönemde Japonya’da yaşamayı isterdiniz herhalde ama bazı şeyler bu kadar alenen yapılınca, ortaya başka sorunların çıkması da kaçınılmaz. Mesela en basitinden, babalık konusunda tam bir karmaşa yaşanır; gerçi herkes birbirine benzediği için, bunu çok da önemsememeleri mümkün.

Yine de, bu örnek bize evliliğin doğal bir durum değil, kültürel bir kavram olduğunu gösteriyor.

İlişkiler ve aldatma kavramı

Amerikan Hastanesi’nden psikolog Aslı Akkan’a göre uzun ilişkilerde çiftler bir olmaya çalışırken birey olduklarını unutuyorlar.

Zaman geçtikçe ilişkiyi kurtarmak adına kendilerini düşünmekten vazgeçiyorlar. Bu durum ilişkilerin sıradanlaşmasına, sıkmasına hatta çiftlerin boğulmasına sebep oluyor.

Akkan’a göre bunu mümkün olduğunca önlemek için tarafların kendilerine zaman ayırmaları, kendi arzularının ne olduğunu belirleyip onları tatmin etmek için bir gayret göstermeleri yararlı olur. Bunun yanı sıra kendilerine güven duygusunu en üst seviyeye çıkarmak da yıpranmayı aza indirecek önemli unsurlardandır.

Dr. Aslı Akkan ilişkiye bağımlı olmamızın sebebinin kişinin sürekli olarak partneri tarafından terk edileceği, gerçekten sevilmediği ve sonunda yalnız kalacağı korkusundan kaynaklandığını öne sürüyor. Bunun sebebinin de çocukken yaşanan kaygılı ve çelişkili ilişkilerden kaynaklandığını söylüyor.

Bir ilişkideyken başkalarıyla seksüel ilişki kurmamızın sebebiyse çiftlerin kişilik yapıları, duygu durumları ve iletişim biçimlerine göre farklı nedenleri var ve bunun psikolojik olarak genel geçer bir cevabı yok.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Sevişerek zayıflama teknikleri

Bir kadının en seksi yeri