in

Selülit Oluşumu Nasıl Engellenir

Selülit Oluşumu Nasıl Engellenir

İlk reglden itibaren, her an bu selülit illetiyle karşılaşmak mümkün. İsterseniz çok zayıf olun fark etmez, sütlaç gibi bacaklar sizin de kaderiniz olabilir. Kurtulmak da öyle kolay değil! bir kere bunu baştan kabul edin. İradeli olmak ve kolay vazgeçmemek gerekiyor.

Selülit, özellikle Akdenizliler’de ve sıcak ülke kadınlarında daha fazla görülüyor. Yani biz Türkler buna oldukça yatkınız. E, hamur işini de seviyoruz, malum. Akdenizli beslenme alışkanlıklarımızsa, hayatımıza hızlıca giren kafe, fast food ve git gide daha fazla kebap kültürüne kayan beslenme eğilimimizle, sekteye uğradı. Böylece bu beslenme zaaflarımız, bizi selülit kurbanı olmaya daha çok yaklaştırdı. Tedavi kısmına geçmeden önce, selülitin sebebinin ne olduğunu bilmekte fayda var…

Selülit neden olur?
Genellikle genetik olsa da, selülite neden olan bazı tetikleyiciler bulunuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Hareketsizlik, spor yapmamak, ofiste bütün gün oturarak çalışmak
Hipotroidi
Hormonal nedenler
Genetik endenler
Hamilelik
Kronik kabızlık
Yanlış beslenme
Doğum kontrol hapları
Karaciğer disfonksiyonu
Ruhsal problemler ve kullanılan anti depresanlara bağlı kilo alımı

Öncelikle bir dermatolog ve dahiliyeci yardımıyla selülitinizin sebebini öğrenin ondan sonra güzellik salonlarının kapısını çalın. Sebebi bilirseniz, tedavi çok daha kolay olur, inanın.

Peki selülitinizin sebebini öğrendiniz. Hormonal bir durum ya da başka bir hastalığınız varsa, bunun tedavisine başladınız. Şimdi sıra, görüntüyü düzeltmekte. Öyleyse, amacınız doğrultusunda ilerleyin.

Amaç: Selülitleri alt etmek

1. ADIM

Selülit probleminizin derecesi ne?
Bunu anlamak için, bir estetiysen ya da dermatoloğa gidebilirsiniz. Ama bir arkadaşınız ya da ayna yardımıyla, çok parlak ışık altında siz de anlayabilirsiniz.

İşte dikkat etmeniz gerekenler:

-Ayaktayken görünüyor mu?
-Yüzükoyun uzanınca görünüyor mu?
-Sıkınca ne kadar belli oluyor ve ağrı var mı?

Ayaktayken görünüyorsa, selülit probleminiz artık gözden kaçmıyor demektir. Yüzükoyun yattığınızda görünmüyor da sadece sıkınca belli oluyorsa, biraz dişinizi sıkmakla halledebilirsiniz. Vücudunuz hangi pozisyonda olursa olsun selülitleriniz iyice görünüyorsa, hiç vakit kaybetmeyin ve hemen mücadeleye başlayın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Selülit Tedavisi ve Yöntemleri

Dilara Koçak Selülit Önerileri