in

Şifalı meyve ve bitkileri merak ediyor musunuz ?

Şifalı meyve ve bitkileri merak ediyor musunuz ?

Merhaba Meyve ve Sebze Seven Kullanıcılarımız..

Doğa da olan her bitki, biz insanların sağlığı ve menfati için yaratılmış ürünlerdendir. Bazılarının şifasını, faydasını hemen hemen hepimiz biliyoruz, bazılarının hakkında ise hiç bir bilgimiz yoktur. Yediğimiz bütün sebze, meyve ve bitkilerin ne gibi faydalarının olduğu buyurun hep beraber görüp, bilip öğrenelim..

Yapılan araştırmalarla, asırlardır doğal şifa kaynağı olarak kullanılan meyvelerin bilinmeyen yeni yararları günümüzde yapılaan araştırmalarda keşfedilmeye devam ediyor. İşte bilimsel araştırmalarla keşfedilen veya kanıtlanan bazı meyvelerin ilaçlardan daha iyi faydalı yönleri..

Avokadonun yararları
Hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır ve kanseri önler. Protein bakımından zengindir. İçerdiği E vitamini sayesinde kalp ve deriyi koruyarak dolaşımı düzene sokar. Ayrıca potasyum ve B6 vitamini de içerir.

Ayvanın yararları
Kani temizler, ishal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kani temizler. Çarpıntıyı dindirir.

Bademin yararları
Ağrılara bire bir. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Böbrek ve mesanedeki iltihapları giderir. Bas ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

Cevizin yararları
Zekayı geliştirir. Her sabah kahvaltıda yenen bir miktar ceviz Zekayı geliştirir. Yeşil cevizin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde cinsel gücü artırır.

Çamfıstığının yararları
Bronşite ve kalbe iyi gelir. Bronşit, verem, akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Ruhsal sorunlara iyi gelir. Kalp hastalıklarında faydalıdır.

Çileğin yararları
Tansiyonu düşürür. Cilt sorunları olanlar için iyi bir meyvedir. Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunlarına iyi gelir. Ayrıca diş etlerini güçlendirir, dişlerdeki tartarı önler, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını giderir. C vitamininin yanı sıra yüksek tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeler içerir.

Dutun yararları
İdrar söktürür. Beyaz dut yaprakları idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Aç karnına yenen beyaz dut bağırsak solucanlarını söktürür.

Elmanın yararları
Günde 1 tane. Günde bir elma yemek doktoru evinizden uzak tutar.. Kalp ve dolaşım sorunlarına karşı korur, ısırarak yenen elma dişetlerini güçlendirir. Kolesterolü yok eder ve kabızlığı önler.. Sindirimi kolaylaştırır. Kokusu rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karsı da yararlıdır.

Fındıkın yararları
Minik beyaz dev. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Nekahet devresinin çabuk geçmesini sağlar. Cildi güzelleştirir.

Greyfurtun yararları
Kanserden korur. C vitamini bakımından zengin meyve olan greyfurt günlük C vitamini ihtiyacının yüzde altmışını sağlar. İçinde kolesterol oranını düşüren pektin maddesi bulunur. Kansere karsı koruyucu özellik taşır. İştah açar.

İncirin yararları
Enerji kaynağı. Bağırsakları yumuşatır, kabızlığı giderir. Bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Enerji verir.

Kirazın yararları
Kan yapar. Ağrı kesici özelliği vardır. Kani sulandırarak kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkiler yapar.

Kivinin yararları
Sindirime yararlı. C vitamini ve potasyum bakımından zengindir. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Kuşburnunun yararları
Her derde deva. Kani temizler, Bağırsakları yumuşatır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karsı yararlıdır. Romatizma ağrılarını giderir Ayrıca basur tedavisinde iyi sonuç verir. Marmelat alyuvarların hızla çalışmasını sağlar. Kuşburnu çayı ise hastalıktan yeni kurtulmuş bedene kuvvet verirken soğuk algınlığına, böbrek ve mesane üşütmesine de iyi gelir.

Muzun yararları
En zengin meyve. Folik asit, potasyum ve B6 vitamini bakımından son derece zengin bir meyvedir. Potasyum krampları önler.

Narın yararları
Kalbi korur. Vücudu ve kalbi kuvvetlendirir, korur. İshali keser. Vitamin deposudur.

Portakalın yararları
C vitamini deposu. Kanser önleyici maddeler ile bol miktarda C vitamini içerir.

Vişnenin yararları
Ateşi düşürür. İshali keser, Ateşi düşürür, idrar söktürür ve vücuda rahatlık verir.

Yediğimiz, içtiğimiz her şeyin bizlerin sağlığı için yaratıldığını düşünüp Yüce ALLAH’a şükür etmeliyiz. şükürler olsun sana Rabbim, ne kadar şükretsek azdır…

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Turp'un mucize yaratan faydaları

Kansere karşı beslenme şekilleri!