in

Şişmanlık, Şişmanlığa çare!

Şişmanlık, Şişmanlığa çare!

Şişmanlığın Sebepleri Ve Tedavisi

Bazı düzensizlikler aşırı şişmanlığa neden olabilir, fakat çocuğunuz fazla kilolu ise bunun nedeni muhtemelen yakılandan fazla kalori al­masıdır. Bununla beraber, aşırı şişmanlık, haya­tın ilk yılında, 5 veya 6 yaştan sonra ve deli­kanlılık çağında okul öncesi yıllarından daha yaygındır.
Fazla kilolu olan çocukların tümü aşırı şiş­man olarak değerlendirilemez. Bu çocuklar or­talama vücut hatlarından daha geniş hatlara sahiptir. Bu çocuklar tıknaz olup büyük görü­nürler, ancak gerçekte şişman değildirler.
Aşırı şişman çocuk rastgele bir gözlemciye şişman görünür. Aşırı şişman çocuk aslında ideal ağırlığından yüzde Aşırı şişmanlık genelde birtakım faktörlerin birleşmesinden oluşur. Kalıtımın bir rol oynadı­ğı sanılmaktadır. Eğer ebeveynlerin her ikisi de aşırı şişman ise bunların çocuğu zayıf ebeveynlerinkine nazaran daha şişman olabilir. Buna ilaveten, fazla yeme, üyeleri fazla kilolu olan ev halkında normal ağırlıkta üyeleri olan ev halkına göre daha yaygın olabilir. Egzersiz ek­sikliği de bir faktör olabilir. Fazla kilolu kişiler zayıf emsallerine göre daha fazla yağ hücrele­rine sahip olurlar, bu da gıdayı enerjiden çok yağa dönüştürmekte bir faktör olabilir.
Eğer okul öncesi çocuğunuz aşırı şişman ise hâlâ çocuğunuzun ne yediği üzerinde kontro­lünüz varken bir şeyler yapmanın zamanıdır. Çocuk bir kez büyüyüp daha bağımsız oldu­ğunda, rejim yaptırmak çok daha zor olacaktır.
Bir doktora ya da rejim uzmanına danışma­dan çocuğunuza rejim uygulamayın. Herhangi bir rejim çocuğun beslenme gereksinimlerini dikkate almalıdır. Geçici heves rejimleri teh­likelidir, düşünülmemelidir.
Tabii ki önlem tedavidir. Aşırı şişmanlığın bilincinde olmanın zamanı (özellikle de bir aile geçmişi var ise) bebeklik esnasındadır.
Bebeklik aşırı şişmanlığın yetişkin aşırı şiş­manlığı ile zayıf veya az bir ilişkisi vardır, ancak ailenin yeme alışkanlıkları delikanlılığa ve yetişkinliğe uzanabilir.

Amerikalı çocukların büyük çoğunluğu faz­la kiloludur. Günümüzde ulusal araştırmalar okul yaşındaki çocukların % 50’sinden daha fazlasının aşırı kilolu olduğunu savunmaktadır.
Fazla kilolu olmak çocuk üzerinde çeşitli etkilere sahip olabilir.
Toplumsal ve heyecansal stresler akranları­nın çocuğun fazla kilolarıyla alay etmeleriyle sonuçlanabilir. Diyabet, yüksek kan basıncı ve kolesterol gibi artmakta olan risk faktörleri de dahil olmak üzere potansiyeli de bulunmaktadır.
Katkıda Bulunan Faktörler
Yemek şişmanlıkta önemli rol oynar. Yüksek kalorili be­sinler şişmanlıkta önemli bir faktör olabilir.
Fiziksel Hareketsizlik Herhangi bir yaşta kilo kontrolü esasen, alınan kalori ile günlük etkinliklerde yakılan miktarıyla dengede olma gerekliliğidir. Eğer yakılandan daha çok kalori tüketilmekteyse kilolar artacaktır, özel­likle çocuklarda bu denge göründüğünden da­ha karmaşıktır, çünkü düşük etkinlik düzeleri fazla yemenin nedeni ya da sonucudur.

Evlat edinilmiş çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar göstermektedir ki bu ço­cuklar evlat edinildikleri ebeveynlerinin değil de biyolojik ebeveynlerinin ağırlık özelliklerini almaktadırlar. Çocukların çoğunun ilk doğum günlerinden önce evlat edinilmiş olmalarına karşın bu özellik ortaya çıkmıştır. Şurası açıktır ki ve kanser kalıtım şişmanlıkta önemli bir faktördür.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Nurgül Yeşilçay Nasıl Zayıfladı?

Dengeli Bir Diyet Nasıl Olur?