in

Sıvı Kalorilerde Şişmanlık Tehlikesi

Sıvı Kalorilerde Şişmanlık Tehlikesi

 Dikkat! Hiç yemeden kilo alabilirsiniz! “Sıvı kaloriler” sizi farkettirmeden şişmanlatabilir. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak meyve suyu, aromalı kahveler, şekerli çaylar gibi yüksek kalorili içeceklerin özellikle hareket azsa ciddi bir tehlike yarattığına dikkat çekiyor.

Hiç yemeden kilo alabilirsiniz!

Değişen alışkanlıklarla beraber sıvı kaloriler, önemli bir tehlike olarak kendini göstermeye başladı. Uzman Diyetisyen Dilara Koçak, bir bardak limonata, meyve suyu, şekerli çay ya da kremalı kahvenin göründüğü kadar masum olmadığını belirterek, özellikle hareket azsa bu kalorilerin vücutta yakılamayınca yağa dönüştüğünü ifade ediyor. Ayrıca sıvı kalorilerin mideyi yemek kalorileri kadar doldurmadığını, uzun süre tokluk sağlamadığını ve açlık hissini aynı derecede tatmin etmediğini de ekliyor.

Beyaz’a dikkat!!!

Dilara Koçak, kahveye ve çikolata aromalarına “beyaz” kelimesini eklemenin de daha fazla kalori anlamına geldiğini söylüyor.

1 bardak tam yağlı sütle yapılmış ve krema eklenmiş mocha’nın yaklaşık 300-400 kalori olduğunu biliyoruz. Beyaz çikolatalı mocha için 100 kalori daha eklememiz gerekiyor ve sonuç olarak içtiğinizde 500 kalori almış oluyorsunuz. Bu da neredeyse bir öğünlük yemek kalorisi. Oysa dişleriniz hareket bile etmedi ve kolayca içtiniz. Özellikle genç kuşak aromalı kahveleri oldukça fazla tüketiyor. Bu konuda onları bilinçlendirmekte büyük fayda var. Hareketsiz gençler için sıvı kaloriler daha da tehlikeli olabilir.

Miktar çok önemli!

Koçak, kahvelerin yağsız süt ya da soya sütü ile hazırlandığında ise daha düşük kalorili olacağını, ancak her gün kontrolsüz içildiği takdirde yine fazladan kalori alınacağı için bunun da kesin bir çözüm olmadığını söylüyor.

Sıvı kaloriler acıktırıyor!

Dilara Koçak’a göre bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da yüksek fruktozlu mısır şurubu ve ölçülü tatlandırıcı kullanılması… Ayrıca karbonhidratları içmek yerine yemek de daha sağlıklı bir çözüm. Örneğin meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yemek, kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Tüm bunların yanı sıra aşırı şekerli tüm içeceklerin kullanımının obeziteye yol açabildiğini araştırma sonuçları da kanıtlıyor.

Alkol sıvı yağ içmek gibidir!

Alkollü içkilerden gelen kalori konusunda da içkilerdeki alkol oranına göre kalori miktarının etkilendiğini unutmamak gerekiyor. 1 gram alkol 7 kalori enerji veriyor. 1 gram yağın 9 kalorilik enerji verdiğini hatırlarsak alkollü içkilerden nasıl yoğun bir kalori alındığını kolayca görebiliriz.

Su için!

Uzman Diyetisyen Dilara Koçak‘ın bu konudaki önerisi ise kalorisiz içecekleri tercih etmek ve suya daha fazla ağırlık vermek… Çünkü sıvı kaloriler, günlük ihtiyacınız olan kalorileriniz için akıllıca bir yatırım olmayabilir.
Starbucks kahvelerinin kalori listesi

Kahve Boy Kalori Miktarı
Günün kahvesi Grande 5
Caffè Americano Grande 15
Caffè Misto Grande 130
Sıcak Çikolata Grande 330
Karamel soslu sıcak çikolata Grande 390
Sıcak beyaz çikolata Grande 450
Caffe Latte Grande 220
Caffe Latte (Yağsız süt) Grande 130
Cappuccino Grande 130
Caramel Macchiato Grande 270
Tarçınlı Latte Grande 290
Kakao Capuccino Grande 220
Espresso Shot 5
Buzlu Caffè Americano Grande 15
Buzlu Caffè Latte Grande 150
Buzlu Caffè Mocha Grande 220
Buzlu karamel Macchiato Grande 260
Buzlu White Chocolate Mocha Grande 360
White Chocolate Mocha Grande 430

Mahmure

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Nar Suyunun Vücudumuza Mucize Faydaları

Artık Doya Doya İçebilirsiniz!