in

Stres ve umutsuzluk cinsel sorunları artırıyor

Stres ve umutsuzluk cinsel sorunları artırıyor

Modern hayat ve ekonomik krizin yol açtığı stres, cinselliği nasıl etkiliyor?

Aile Sağlığı Araştırma Derneği (ASAD) “Modern Hayat ve Cinsellik Araştırması” yaptırdı. Bu araştırmaya göre, modern hayat ve ekonomik krizin yol açtığı sıkıntı, stres, keyifsizlik, umutsuzluk cinsel problemleri artırıyor.

Cinsel sorun yaşayan erkek sayısı son aylarda hızla arttı. Peki ne oluyor? Çiftler arasında aldatma artıyor mu? Kriz nedeniyle eve kapanan çiftler birbirlerine sırtlarını dönüp yatıyor mu, yoksa çocuk mu yapıyor? İnternet ortamında seks yapanlar artıyor mu? Stres erkeklerde ne gibi sorunlar yaratıyor? Kriz, çalışan çiftlerin ilişkilerini nasıl etkiliyor? Evde oturan kadın bundan nasıl etkileniyor? Yaşı 30 ile 45 yaş arasındaki bekâr erkekler ekonomik kriz nedeniyle uzun süreli ilişkilerden daha çok mu kaçıyor, yani sorumluluk istemiyorlar mı? Ezcümle araştırma sonucundan krizin cinsel hayatı bıçak gibi kestiği sonucu çıkınca ASAD Başkanı Prof. Halim Hattat’ın kapısını çaldık. Hattat Vatan gazetesinden Elif Ergu’ya verdiği röportajda, krizden bu yana Aile Sağlığı Araştırma Derneği’ne cinsel sorunlar nedeniyle başvuran erkeklerin sayısının yüzde 30 arttığını söyledi.

Son aylarda ekonomik krizle birlikte şikâyetler arttı mı? En çok hangi sorunla geliyorlar size çiftler?

Her zaman asıl sorun çiftlerin konuşamamasıdır.

Sorunu görmezden gelmek mi?

Evet. Aslında görmezden gelmiyor ama “Bizim cinsel bir problemimiz var” diye oturup konuşmuyorlar. Erkekler genelde bu sorunla hiç yüzleşmiyor, kadınlar da “Yanlış anlaşılırım” korkusu yaşıyor. Kadın erkeği bu nedenle doktora yollamaktan çekiniyor, kadın erkekten şikâyetçi olsa da bunu söyleyemiyor. Erkek “Sen beni yetersiz mi buluyorsun?” diyecek diye kadınlar susuyor. Yoğun yaşam temposu, stres, ekonomik krizle birlikte artan sorunlar erkeklerde cinsel istek eksikliği yaratıyor.

Partneriyle ya da eşiyle sevişmek istemiyor ya da daha az istiyor…

Evet. Hali yok, yorgun, zihni meşgul. Stresteki erkek cinsel istek duymuyor. Araştırma sonucuna göre, sertleşme problemi şikâyetleri yüzde 35 ve cinsel istek azlığı yüzde 11 arttı.

Her iki taraf da stres altındaysa, vay hallerine mi diyeceğiz?

Beraber paylaşım içinde olsalar da erkek daha çok etkileniyor. İçine kapanık, özgüven sahibi olmayan erkek düşünceli oluyor. Genelde ilişkilerde erkek stres ile iş kaygısı yaşıyorsa eşiyle ilgili birlikte iyice olumsuzlaşıyor.

Ya kadın?

Kadın “Beni artık beğenmiyor” diye düşünüyor. Erkek ise bir kere başarısız olursa bunun arkası gelir diye düşünüp erteliyor. Konuşsalar belki de kopma olmayacak.

6 ay seks yapılmazsa ilişki kopar haftada en az 2 ile 5 defa normal

Kopma demek tam olarak ne demektir? Evli ya da uzun bir birliktelik diyelim, cinselliğe ne kadar ara verilirse bir kopmadan söz edilir?

6 ay.

Aynı çatı altında oturup da 6 ay birbirine dokunmamak mı?

Evet. Bir yıl ilişkiye girmeyen çiftler var. Hatta daha fazla. Bunu hiç konuşmayanlar da çoğunlukta.

Bir aile terapistinin kitabında “Eğer çiftler arasında cinsellik iyiyse sorun ne olursa olsun daha kolay çözülür, cinsellik yoksa sorunları çözmek pek mümkün olmaz” diyordu.

Bu doğru. Yapılan araştırmalarda da kadın da erkek de önemli diyor. İyi bir cinsel birliktelik diğer sorunları ortadan kaldırabiliyor. Menopoz sonrasında da önemli. Bunu da özellikle söylemek istedim, çünkü bunun aksini düşünenler çoğunlukta. Araştırmada “Seks önemli mi?” sorusuna erkeklerin yüzde 93’ü, kadınların yüzde 81’i önemli dedi.

Tavsiye edilen bir oran var mı?

Ayda bir de olabilir, iki kere de olabilir bir evlilikte. Haftada 2-3 de olabilir. Ama araştırmalarda insanların ayda 2 ila 5 arasında cinsel istek duydukları ortaya çıkıyor. Bu çiftler arasında bir koordinasyondur. İlişkilerin karşılıklı tatmin edici olması, periyodik olması önemli. Bir kere yapıp sonra 6 ay bekleniyorsa bu normal değil.

İnternet haz almak için kullanılıyor

Evli olmayanlar, sürekli ilişkisi olmayanlar bu tür ortamlardan nasıl etkileniyor?

Kadın ve erkek farklı etkileniyor. Çünkü aşk ve seksi farklı değerlendiriyorlar. Aşk ve seks bence de ayrı. İlla seks için aşık olmak gerekmiyor. Kadın hızlı ilişki içinde olsa da duygusal düşünüyor, “Bu ilişkiden uzun süreli ilişki çıkar mı?” diye soruyor. Erkekler ise arkasını düşünmüyor, yalnızca seks düşünüyor.

Bu dönemde uzun süreli ilişkiye girme isteğinde azalma oluyor mu?

Erkeklerde uzun süreli ilişki ya da evlilik sorumluluk hissi yaratıyor. Keyifsiz ortamlarda, kriz dönemlerinde erkekler bundan kaçıyor.

Araştırmanızda sanal ilişkinin de hızla arttığı tespit edilmiş…

10 erkekten 6’sı interneti haz almak için kullanıyor. Kadınlarda da 10 kadından 3’ü… Bu çok yüksek bir oran. Eve gelince başını bilgisayardan kaldırmayan, “Oyun oynuyorum” diyen kişilerin çoğu internette seks de yapıyor. İçinde gelen dürtüleri tatmin ediyorlar, o kadar. Ve gizli yapıyorlar bunu. Erkekler kendini biraz da böyle keşfediyor.

Nasıl bir keşif bu?

Eşleriyle yapamayacaklarını internette yapıyorlar. Bu aslında çok yanlış bir düşünce. İnternette seks yapan kişilerde zaman içinde gerçek ilişki yaşamakta sorun çıkıyor. İnternet karşısında tatmin olup gerçekte olamıyor. Çünkü ortam, sözler, davranış biçimleri, koku… Gerçek ilişkide her şey var. Programlaşmış bir şeyi izleyerek seks yapması sorunları da getiriyor.

Erkekler cinsel sorunlarını size soruyor. Derneğinize de sorular geliyor. En çok ne soruluyor?

En çok penis boyutu ve hacmini soruyorlar. 18 ve 30 yaş grubu arasındaki erkekler çok arıyor bizi. Avrupa’da ise 40-70 yaş arası arıyor. Bizde cinsel eğitim eksikliği olduğu için sorun olmadan daha çok gençler merakları için de arıyor. Şikâyetlerde en çok penis soruları var, erken boşalma sorunu çok, kadınlarda orgazm, kızlık zarı ve isteksizlik sorunları var. Arayanların yüzde 20’si kadın, gerisi erkek.

Bu “kadınların sorunu yok” demek değil, değil mi?

Evet. Kadınlar çok da anlatmıyor. Neden Türkiye’de vajinismus vakaları var? Kadın neden korkuyla ilişkiye giremiyor. Bu tamamen yetiştirilişle ilgili. Kız çocuklar baskı görüyor, erkeklerle arkadaş ortamında büyümüyor. Erkeğe dokunmayı Türkiye’de birçok kadın bilmiyor. Aynı şekilde kendi vücutlarına da dokunamıyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Katkı maddeleri erkeğin cinsel gücünü azaltıyor

Cinsel arzunun bittiği nokta Aseksüalizm