in

Süt için bol enerji şarttır

Süt için bol enerji şarttır

Sütün vücut direncini artırarak hastalıklara karşı koruduğunu belirten uzmanlar, her yaşta mutlaka süt tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

İçinde bulunan protein oranının yüksek olması sebebiyle her gün süt içmek gerektiğini söyleyen uzmanlar, günde 1 bardak sütün kişinin daha enerjik olmasını sağladığını açıklamıştır.

Vücudu güçlendiriyor
Vücudun beslenmesi için gerekli besin öğelerinin hemen hepsini bulunduran sütün önemli besin kaynağı olduğunu kaydeden Ayar, “Fizyolojik değeri yüksek olan sütte A, E, D, B 2, B 6 ve K vitaminleri var. Hücre ve dokuların oluşmasında büyük önem taşıyan süt, vücuttaki aminoasitlerin sentezlerken kişiyi daha enerjik yapar” dedi.

Sokaktan alınan sütün fazla kaynatıldığını, bu nedenle besin değerinin azalttığını belirten Yardımcı Doç. Dr. Ayar, şunları söyledi:

“Yüzde 87 oranında su bulanan sütün diğer yüzdesi kuru maddedir. Fazla kaynatılınca kuru madde oranı yükselir. Bu sütün vitamin değerini düşürür. Oysa pastörize edilmiş süt, düşük ısıda kaynatıldığı için vitamin değeri yüksek ve sağlıklıdır.

Protein içeriği yüksek süt yerine alternatif içecekler kola, meyve suyu veya çay tercih ediliyor. Oysa sütteki protein bu içeceklerin hiçbirinde yoktur.”

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Şekerli içeçekler acıkmayı sağlıyor