in

Tatilde Sağlıklı Beslenme

Tatilde Sağlıklı Beslenme

 

Güneşlenmek doğru zamanda yapıldığında ve doğru besinler seçildiğinde vücut için çok faydalıdır. Özellikle D vitamininin salgılanmasına katkı sağlayan güneş ışınlarının kemik gelişimi ve güçlenmesine de ciddi etkileri bulunur. Güneşlenmeden önce çok ağır besin tüketilmemeli daha çok sıvı alımı olmalıdır.

Özellikle güneşlenme ile kaybedilen sıvının vücutta yerine geri konması için ekstra bir litre su içmelisiniz. Buna ek olarak güneşlenmenin asıl amacı olan bronzlaşmayı daha iyi sağlamak için güneşlenmeden 15 dakika önce havuç suyu tüketebilirsiniz.

Özellikle pigmentleri etkileyen havuç suyu daha bronz bir ten için önemlidir. Güneşlenme sırasında içecek olarak tercih edilen alkol, vücuttan daha fazla su kaybına neden olacağı için tercih edilmemelidir. Yüzmeden önce sebze yemekleri tüketin Genellikle güneşlenme sonrasında yapılan yüzme ekstra sıvı kaybına neden olacaktır. Bu sebeple vücudun su kaybını karşılamak önemlidir. Terleme ile kaybedilen su yerine konmazsa bitkinlik ve baş ağrısı yapar. Yudum yudum içilen su hem daha rahat yüzmenizi sağlayacak hem de vücuttan su kaybedilmesini önleyecektir. Yüzmeden önce ağır yemekler tüketilecekse en az 1,5-2 saat beklenmelidir.

Eğer hafif atıştırmalıklar tüketilecekse yarım saat öncesine kadar tüketilebilir. Özellikle yüzdüğünüz günler sebze yemeklerini daha ön planda tutmalısınız. Bu şekilde hem su kaybını azaltacak hem de performansınızı artıracaksınız. Yüzme esnasında ve sonrasında kas ağrıları hissetmemeniz için yüzme öncesinde ekmek ve makarna gibi karbonhidrat içerikli besinleri tercih etmelisiniz. Yüzme sonrasında ise hem karbonhidrat hem de protein içerikli besinleri yarım saat içerisinde beraber tüketmelisiniz.

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Mucize Gıdalar

Sağlıklı Beslenme Nedir?