in

Ten rengine göre fondoten nasıl seçilir ?

Ten rengine göre fondoten nasıl seçilir ?

Porselen gibi bir görünüm kazanması için cilde fodöten sürmek şart gibidir adeta. buna kavuşmak  için ise fondöteni ten rengine en uygun olanı seçmek en büyük tercihlerdendir. Peki ten renginize göre fondöten seçimin nasıl olmalıdır acaba ?

Ten rengine göre fondöten seçiminden önce siz değerli idealdiyet.com kullanıcılarımıza ve ziyaretci arkadaşlarımıza  fondöten seçerken dikkat edilmesi gereken ana hususlara değinmeyi tercih ediyorum.. Seçtiğiniz fondötenin çok ağır ve yoğun olmamasına dikkat edin. Fondöteni yüzünüze sürdüğünüz zaman, teninizle kısa zamanda uyum sağlamalı ve yüzünüz sanki makyajsız gibi gözükerek kusursuz bir doğallık olmalıdır.

4 çeşit fondöten tipi vardır. Likit, en sık kullanılan ve tercih edilendir. Kremli olan ise daha yoğundur. Kuru olan ise pudra karışımlı olup, nemli sünger ile kullanılabilir ve özellikle yağlı ciltler için faydalıdır.

Fondötenler farklı rötuş özellikleri ile üretilmektedir: mat, yarı mat, nemli yarı mat ve parlak.
Finiş, bir kozmetiğin yüzey özelliğidir. Mat fondötenler yansıma yapmaz ve genellikle yağsızdır. Bu tür ürünler fondöten uygulandıktan bir süre sonra ciltleri parlamaya başlayan yağlı derili kişiler için uygundur. Yarı mat ve çok az parlama olur ve genellikle yağsız veya suludur. Hafif yağlı ve normal deriler için uygundur. Nemli yarı mat fondöten genellikle orta derecede yağ içeriği olan suludur. Normal ve kuru deriler için uygundur. Parlak fondötenler yağlıdır ve kuru deriler için uygundur. Bu tür fondötenlerin nemlendirici özelliği de bulunmaktadır.

Öncelikle cilt renginizi belirlemelisiniz. Spot lambalar cildinizi soluk göstereceğinden her zaman gün ışığından yararlanmalısınız. Eğer gün ışığında da cildiniz yine soluk ve açık renkli görünümdeyse porselen, pembe ve kırmızı görünümdeyse pembe, sarı ve altın rengindeyse buğday, kahverengi görünümündeyse esmer olarak belirlenebilir. Cildinizin rengini en iyi yansıtan ise bileğinizin iç kısımlarıdır. Fondöten alırken özellikle bileğinizin iç kısımlarında sürerek deneme yapabilirsiniz. Böylece gün ışığına çıkarak nasıl göründüğünü belirleyebilirsiniz. Cildinizin bir ton açığı ya da koyusu belirlenerek seçilen fondöten ile de doğal görünümleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca cildinizin her noktasındaki renk dağılımı eşit olmadığından fondöteni yüz, boyun ve dekolte bölgesine eşit uygulayarak dengeyi sağlayabilirsiniz. Yalnızca yüzünüze fondöten sürdüğünüzde vücuttan ayrı görünür ve istenenden çok farklı görüntü elde edersiniz. Makyaj yaparken buna dikkat etmeli ve fondöteni yüz, boyun ve açık giysi bölgenize eşit dağılım ile dengeli bütünlük oluşturmalısınız.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Acil güzelleşmenimiz mi gerekiyor

Parti makyajı nasıl yapılır biliyor musunuz ?