in

Vajinal bakım Nedir Nasıl Yapılır ?

Vajinal bakım Nedir Nasıl Yapılır ?

Hemen hemen her kadın, hayatında bir defa bile olsa vajinal enfeksiyonlar ile karşı karşıya kalmıştır ki kadınların çoğu bu sorunu daha çok sık yaşamaktadırlar. Peki vajinal enfeksiyonlara karşı nasıl bir vajinal bakım yapmamız gerekiyor?

Vajina duvarları sürekli olarak vajinayı temizlemek ve enfeksiyon kapmasını önleyici asit dengesini korumak için vajinanın ıslanıp kayganlaşmasını sağlayan salgılar üretir. Adet döneminiz boyunca geçen bir ayda vajinal akıntının değiştiğini görürsünüz. Vajinanın için bir miktar asitli bir salgıyla kaplıdır. (sperm veya meni ise tam tersine baz veya alkali özelliği gösterir). Vajina vücudumuzun kendi kendini temizleyen organlarından biridir. Bu yüzden vajinanın içini suyla (vajinal duş) temizlemeye gerek yoktur.

Bazı kadınlar adet dönemlerinin bitiminde vajinalarının içini sirkeli suyla yıkarlar ancak bunun yapıması için bir neden yoktur. Vajinal duş yapmayı mutlak istiyorsanız bunu kokusuz ürünlerle yapmalısınız. Vajinanızın çiçek bahçesi gibi mis kokması normal birşey değildir. Kokulu sıvıların içindeki kimyasallar vajinanızın sağlığına hiç de iyi gelmezler. Eğer vajinanızdan hoş olmayan bir koku alıyorsanız bir jinekoloğa görünmelisiniz.

Birçok erkek için vajinanın doğal kokusunun çok tahrik edici olduğunu da unutmayın. Elbette vücudunuzun diğer bölgeleri gibi kirli ve ter kokulu bir vajina oldukça itici olabilir. Ancak genital bölgenin temizliği için düzenli olarak su ve sabun kullanmak yeterli olur. Vajinanızın dış kısmını banyo veya duş yaparken yumuşak bir sabun veya özel olarak genital bölgenin temizliği için üretilen sıvı sabunlardan birini kullanarak yıkayabilirsiniz. Aşırıya kaçmayın bu hassas bölgenin tahriş olması çok kolaydır ve bu sizin için hiç de hoş bir his olmaz. Ancak tahriş olduysa da telaşlanmayın kendi kendine düzelir. Reklamlarda vajina bakımı için önerilen pek çok kozmetik ürün görebilirsiniz. Eğer bir vajinal enfeksiyonunuz yoksa bunların çoğu gereksiz şeylerdir.

Anüs ve vajina girişi ile idrar çıkışı birbirine çok yakındır. Bu nedenle kadınların tuvalet sonrası temizlikte dikkat etmeleri gereken çok önemli bir kural vardır:

Temizlik önden arkaya (vajinadan anüse) doğru yapılmalıdır. Zira arkadan öne temizlik yapılırsa kalın bağırsak bakterilerinin vajinaya ve buradan da idrar çıkışına bulaşmasına ve bu bölgelerde sık sık enfeksiyonlar yaşanmasına neden olabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Denenmesi gereken seks pozisyonları hangileri ?

Seks hakkında bilmemiz gerekenler