in

Vejetaryen diyeti sağlığın garantisi değildir

Vejetaryen diyeti sağlığın garantisi değildir

Et, kümes hayvanları ve süt ürünlerinden kaçman, ama ekmek, makarna, çörek, pirinç, pasta ve krakerlerle midelerini dolduranlar az yağlı bir diyet uyguluyor olabilirler, ama diyetleri aynı zamanda vitaminler, mineraller, fitokimyasallar, önemli yağ asitleri ve lif açısından fakir olduğundan kesinlikle yeter­sizdir ve kansere karşı bir koruma sağlaması beklenmemelidir. Ayrıca, bu işlenmiş tahıllardaki lif oranı az olduğundan, onlar­dan çok fazla kalori almadıkça doygunluk hissi vermezler. Başka bir deyişle, hem besin-kalori oranlan hem de besin-lif oranlan düşüktür.

İyice anlaşılması için tekrar etmek istiyorum: Sıkı bir veje­taryen diyeti uygulamak, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet uygulamak kadar önemli değildir. Diyeti ağırlıklı ola­rak rafine tahıllar, soğuk kahvaltılık gevrekler, sağlıklı yiyecek satan dükkanlardan alınmış işlenmiş ürünler, vejetaryen fast-food ürünleri, beyaz pirinç ve makarnadan oluşan bir veje­taryen, örneğin biraz tavuk ve yumurta yiyen, ama bol mik­tarda sebze, meyve ve fasulyegil tüketen bir kişiden daha sağ­lıksız olacaktır.

Araştırmalar bunu onaylamaktadır. Birkaç araştırma veje­taryenlerin vejetaryen olmayanlardan biraz daha uzun yaşa­dıklarını göstermiştir. Fakat verilere daha yakından bakıl­dığında, o kadar sıkı bir vejetaryen diyet uygulamayanların da, eğer çeşitli rafine edilmemiş yiyeceklerden bol miktarda tüketmişlerse, oldukça etkileyici bir uzun ömür istatistiğine sahip oldukları görülmektedir.

Uzun süre boyunca vegan (süt ürünleri ya da hayvansal kaynaklı hiçbir ürün yemeyen vejetaryenler) olanların, hemen hemen hiç kalp krizi geçirmediğini unutmayın. Kalp hastalı­ğınız varsa veya aile geçmişinizde kalp krizi çok görülüyorsa, bütün hayvansal kaynaklı ürünlerden kaçınmayı düşünmeli­siniz. Massachusetts’deki ünlü Farmingham Kalp Araştırması’nın yöneticisi saygıdeğer Dr. William Castelli’den bir alıntı yapmak istiyorum:

Vejetaryenleri alaya alma eğilimindeyizdir, ama onlar bizden çok daha iyi durumdalar. Veganların kolesterol seviyeleri o kadar düşüktür ki, neredeyse hiç kalp krizi geçirmezler. Kandaki orta­lama kolesterolleri 125′tir ve biz Framingham Araştırması sıra­sında 150′nin altındaki bir seviyede kalp krizi geçiren birine hiç rastlamadık.

Bu araştırmada, et ve süt ürünlerinden kaçınanların kalp hastalığı, kanser, yüksek tansiyon, diyabet ve obezite oran­larının düşük olduğu ortaya koyulmuştur Verilerden çıkan sonuç şudur: Amerika’da vejetaryenler daha uzun yaşamak­tadırlar, çok daha uzun.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Beliniz ne kadar kalınsa, hayat çizginiz o kadar kısadır

Sizi zayıflatan yiyecekler. :)