in

Vitamin Eksikliği Hastalıkları Nelerdir?

Vitamin Eksikliği Hastalıkları Nelerdir?

A, B2, B6, C ve PP vitaminlerinin eksiklikleri, “çeşitli deri hastalıklarına yol açarlar.

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

İleri derecede bir A vitamini eksikliğinde, cildin kuruduğu ve kera tozlu küçük deri çıkıntıları oluşturarak buruştuğu görülür. Bu belirtiler, vitamin düzeyinde herhangi bir azalma olmadan da görülebilir, ama A vitamini verilmesiyle düzelirler.

Sözgelimi kıl kera tozlarında, iktiyozda, Darier hastalığında, A vitamini tedavisiyle başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

B2 ve B6 VİTAMİNLERİ EKSİKLİĞİ

Kırmızı sivilcelerin tedavisinde riboflavinin (B2) önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu vitaminin eksikliğindeyse, deride kırmızı sivilceye benzer bir görünüm ortaya çıkar: Yüzde parlak bir kızarıklığın yanı sıra, yağlı pullarla kalınlaşmış bir deri (hipersebore). Hastalarda bu belirtilere göz bozuklarının da eşlik etmesi, körlüğe kadar varabilecek tehlikeli durumlar yaratır. Ayrıca dudaklar (kuruma, yarıklar) ve dil de etkilenebilir. Özgül B2 vitamini tedavisi, hastalığı düzeltir.

B6 vitamini eksikliğindeyse, yukarıdaki belirtilerin yanı sıra, dişlerde çürükler ortaya çıkar. Tedavide B2, B6 vitaminleri ve pantotenik asit tedavileri bir arada uygulanır.

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

C vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilecek en ciddi hastalık, tehlikeli kanamalarla birlikte gelişen iskorbüt hastalığıdır. Hafif bir C vitamini ye-tersizliğiyse, tırnaklarda biçim bozuklukları (içbükey tırnaklar) ve dil papillalarının düzleşmesine neden olur.

PP VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Karmaşık metabolizma bozukluklarıyla birlikte ortaya çıkan bir PP vitamini eksikliğinde, özellikle güneş ışınları altında uzun süre kalmış kimselerde, pellagra hastalığının ana belirtileri ortaya çıkar. PP vitamini yetersizliklerine Avrupa ülkelerinde pek sık rastlanmamaktadır. Bu bölgelerde çoğunlukla, sözgelimi yüzde gelişen pellagra görünümlü kızarıklık biçiminde hafif belirtiler görülür (çoğunlukla ortaya çıkmalarında güneşin büyük etkisi vardır). Pellagra görünümlü kızarıklıkta bozuklar iki hafta içinde üstderinin dökülmesiyle yiter ve yerlerinde ince, dayanıksız pigmentli bir deri yüzeyi bırakırlar. Aft görünümlü ağız iltihabı gibi bazı hastalıklar da bu tip görünümlere neden olur, PP vitamini verilmesiyle düzelirler.

Deri ve mukozalardaki bu belirtilerin yanı sıra, sindirim ve sinir sisteminde bozukluklar görülebilir; ama bazı çok özel durumlar dışında (koma, bunama, yaygın sinir iltihabı) tehlikeli değillerdir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Loading…

0

Comments

0 comments

Raşitizm Hastalığı Nedir?

Kan Şekeri, Diyabet!